2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kompromisszumos megoldást akar elérni az Európai Unió 2014-2020 közötti költségvetésének ügyében Németország és Lengyelország - mondta a német és a lengyel kormányfő szerdán Berlinben.

Angela Merkel német kancellár a német-lengyel kormánykonzultációt követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta: azzal a határozott szándékkal utazik a jövő héten a brüsszeli uniós csúcstalálkozóra, hogy megállapodást érjenek el a következő hétéves időszak költségvetéséről.

Donald Tusk lengyel kormányfő úgy vélte: Európának gyors és értelmes kompromisszumra van szüksége, ezért a tagországoknak a különbségek ellenére is megállapodásra kell törekedniük. A 15 országot összefogó kohézió barátai csoport előző napi brüsszeli értekezletére utalva kiemelte: egyensúlyba kell hozni az uniós források hatékonyabb felhasználására vonatkozó, főként német részről szorgalmazott törekvést a kohéziós támogatások megvédésének igényével, mert a kohéziós politika a gazdasági növekedés ösztönzésének és a foglalkoztatás bővítésnek legfontosabb eszköze az uniós politikában.

A brüsszeli csúcson nem lesz egyszerű megállapodásra jutni, a német-lengyel kormánykonzultációk története azonban óvatos optimizmusra ad okot, hiszen az együttműködés során a nézeteltérések dacára mindig sikerült kompromisszumot találni - mondta a lengyel kormányfő.

Angela Merkel kifejtette: mivel Németország nettó befizető, azt is lehetne gondolni, hogy nem feltétlenül érdeke a megállapodás, ugyanakkor az új tartományok - a volt NDK területei - továbbra is részesülnek egyebek között a strukturális költségvetési alapok forrásaiból. Németország azonban nem csak ezért törekszik a megállapodásra a büdzsé ügyében, hanem azért is, mert valamennyi tagállamnak ez a jó, különösen a jelenlegi gazdasági helyzetben - tette hozzá.

A német kancellár és a lengyel miniszterelnök egyaránt méltatta a két ország közti kapcsolatokat. Kiemelték, hogy jószomszédi viszonyt ápolnak és alig vannak vitás kérdéseik. A kormánykonzultáció alkalmából a két kabinet miniszterei egy sor kétoldalú megállapodást írtak alá. A szerdai közös értekezlet volt a 12. kormánykonzultáció az intézmény 1997-es létrejötte óta.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!