Új világrend jön?
Orbán Viktor egy új világgazdasági rendet vetített előre. Mennyire reális ez a várakozás?
Az nyilvánvalóan elmúlt, ami a Greenspan idején volt, hogy az állam nem csinál semmit és nem szól bele semmibe. Valamilyen szabályozás jönni fog, de azt nem gondolom, hogy az államok nagyon ügyesek lesznek, és gyorsan bevezetnek ilyen típusú megoldásokat. Az inkább elképzelhető, hogy a piaci szereplők dolgoznak ki javaslatokat, amiket az államok átvesznek. Ezért én inkább óvatos lennék annak eldöntésében, hogy vajon milyen is lesz ez új világgazdasági rend. Feltehetően aktívabb szabályozás lesz, de az korántsem biztos, hogy ez állami jellegű beavatkozás lenne. De ha kormányok elő is írnának új normákat, akkor sem biztos, hogy ezeket be tudnánk tartatni.
Tegyük fel, hogy bekövetkezik a világgazdasági rend átalakulása. Ez Magyarországra nézve kedvező, vagy kedvezőtlen lenne?
Egyelőre bármi történik a világban, az ránk nézve rendkívül kedvezőtlen, és a lehető legrosszabb változat van kialakulóban. Jelenleg a rossz állami és piaci reakciók nagyon rossz irányba viszik a gazdasági folyamatokat.
Egy másik állítás az évértékelőben az volt, hogy az ország a szakadék szélén van. Mi lehet itt a szakadék?
Arra tudok gondolni, hogy komoly baj az, hogy nem tudunk államkötvényt lejegyeztetni. Ez egyelőre még nem államcsőd, hanem likviditási probléma. Ilyen néha mindenkivel előfordul, és reméljük, hogy az európai kormányok és bankok ezt kezelni tudják. De nem tudjuk, hogy miként fog alakulni az árfolyam, a kamatokon enyhíteni nem tudunk, a költségvetés és az adópolitika megbénult. Ez összességében azt jelenti, hogy a helyzet romlik, és ha valaki nagyon sokszor illikvid, akkor előbb vagy utóbb csődbe jut. Itt még nem tartunk, de helyzet tényleg nagyon-nagyon veszélyes.
A kormányváltásra két forgatókönyv létezik. Az egyik, hogy a jelenlegi parlament összeállít egy szakértői kormányt, vagy a másik az előrehozott választás.
A szakértői kormány már nem aktuális, nyáron még talán az lehetett volna. Ez is egy elmulasztott lehetőség, mint korábban annyi más. A politikai elit egy részének még érdeke lehetne, de ma már annyira megromlott a helyzet, és akkorra a bizalmatlanság, hogy nem lenne értelme a szakértői kormánynak.
Várhegyi Éva azt mondta minap, hogy ha Orbán Viktor elveti a Reformszövetség javaslatait, akkor ő is hiteltelenné válik a piacok szemében.
A gazdasági helyzet olyan gyorsan hanyatlik, hogy az valóban megtörténhet, hogy egy új kormány is hetek alatt elveszítheti a hitelességét. Ez történt annak idején Antall József kormányával is. De ez odébb van, ahhoz először választások kellenek, azt valakinek meg is kell nyernie, és ezután következik a program elfogadása. Ám ha eközben a helyzet folyamatosan romlik, akkor bármi megtörténhet. De ez egy negatív szcenárió, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy nem mindegy ki van kormányon.
Lengyelországban a korábbi baloldali kormányok jó szakemberekből álltak, csak nem volt támogatottságuk. Mindazokat a lépéseket, amelyeket nem tudtak megtenni, azokat egy új jobboldali vezetés véghezvitte. És nem azért, mert okosabb emberekből állt, hanem a bizalom miatt. A történet erről szól, hogy új választás birtokában, egy új felhatalmazást lehet kapni, aminek birtokában sok minden megtehető. Én ezért az öszödi beszéd kiszivárgása óta gondolom, hogy egy új választás jót tenne az országnak. Csak sajnos ma már, 2009 márciusában, sokkal rosszabb a helyzet.
Varga M István