A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb közlése szerint augusztusban a közszférában 9,8 százalékkal emelkedtek a havi bruttó bérek. Vagyis a tavalyi 202,3 ezer forint után most 222,2 ezer forint volt az átlag. Ugyanilyen mértékben, vagyis 9,8 százalékkal nőttek a nettó keresetek is. Átlagosan a nyolcadik hónapban 145,5 ezer forint volt a hazavitt összeg, ilyen szintű növekedésre legutóbb tavaly év végén volt példa.
A KSH tájékoztatása szerint a mostani növekedésre a fegyveres testületek illetményemelése és a szociális területen dolgozók részérő történe kiegészítő pótlék bevezetése volt hatással.
Emellett a versenyszférában is jelentős növekedés mutatkozott, a bruttó és a nettó bér is egyaránt 3,8 százalékkal emelkedett átlagosa, így a szférában dolgozók már 165,5 ezer forintot vihettek haza augusztusban. Igaz, júliushoz képest közel 3000 forintos mérséklődés mutatkozott.
Mindezek nyomán országos szinten a
- bruttó átlagbér 241 680,
- a nettó pedig 158 301 forint volt,
- mindkettő 5,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
Mivel augusztusban a fogyasztói árindex 0 százalékos volt, reálszinten a keresetek is a fentiekkel megegyező mértékben növekedtek. Vagyis
- nemzetgazdasági szinten 5,4,
- a versenyszférában 3,8,
- a közszférában pedig 9,8 százalékkal értek többet a hazavitt összegek, mint egy évvel ezelőtt.
A közmunka mozgatta a munkaerőpiacot
Ami a létszámadatokat illeti, országos szinten júliushoz képest 8000 fős volt a növekedés mértéke, így már 2,929 millióan álltak alkalmazásban a legalább öt főt foglalkoztató cégeknél. Előző év azonos időszakához mérten a növekedés 77,7 ezres.
Ha havi szinten nézzük a változásokat, akkor augusztusban a versenyszféra semmit sem tudott hozzá tenni a bővüléshez, igaz, elvenni sem tudott belőle. Ugyanis akárcsak júliusban, úgy augusztusban is 1,931 millióan dolgoztak a cégeknél. Éves bázison a növekedés mértéke azonban 50 ezer fős.
Ahhoz tehát, hogy havi szinten növekedett a dolgozók száma, egyedül a közszféra - konkrétabban a közfoglalkoztatás - tudott hozzájárulni. Egy hónap alatt ugyanis 8900 fővel 211,7 ezerre emelkedett a közmunkások száma, ami az országos átlagot is felfelé tudta húzni. Ugyanakkor éves bázison is segítette a javuló statisztikát az állami átmenetinek szánt foglalkoztatási forma. Tavaly augusztusban ugyanis még 16,6 ezerrel kevesebben dolgoztak ilyen formában hazánkban.
Székely Sarolta
mfor.hu