Az új inflációs jelentésben - a júliusi átlag alapján - az MNB erre az évre 281,1 forintos, jövőre 272,1 forintos euró árfolyammal kalkulált. A májusi jelentés 2009-re 294,9 illetve 2010-re 295,1 forint/euró árfolyammal készült. Az MNB által jelzett új makrogazdasági pálya szerint az idén a háztartások fogyasztási kiadásai 8,3 százalékkal esnek vissza, a beruházások 9,2 százalékkal csökkennek. A közösségi fogyasztás 2,2 százalékkal, a természetbeni juttatás 1,0 százalékkal csökken.
A 2009-re tervezett, GDP-arányosan 3,9 százalékos eredményszemléletű államháztartási hiány a jegybank szerint akkor tartható, ha a kormány zárolja a GDP 0,3 százalékát kitevő, 78 milliárd forint összegű stabilitási tartalék nagyobb részét. Ha ez nem valósul meg, akkor a hiány 4,1 százalék lesz - hangzott el szerdán az MNB új inflációs jelentésének szakértői ismertetésén.
Szerda délelőtt átlépte a 20000 pontos szintet a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely 20032,50 pontig emelkedett. Az index utoljára 2008. szeptember 10-én zárt 20000 pont fölött. Igaz, nap végére mínuszban zárt a piac.
A BDO Forte pénzügyi tanácsadó cég szerint a harmadik negyedévben érezhetően csökkenniük kellene a deviza alapú lakossági jelzáloghitelek törlesztő részleteinek. A könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég szerdai közleményében emlékeztet arra, hogy az elmúlt egy hónapban a jegybank két lépésben összesen 150 bázisponttal csökkentette az irányadó rátát, a forint árfolyama is jelentősen erősödött a márciusi szintekhez képest, továbbá a magyar hitelkockázati mutató is csökkent az elmúlt időszakban, ezért a harmadik negyedévben érezhetően csökkenniük kellene a deviza alapú lakossági jelzáloghitelek törlesztő részleteinek.
Szerdán Németországból és az Egyesült Államokból is pozitív, a kilábalást jelző adatok érkeztek. Tovább javult augusztusban az Ifo német gazdaságkutató intézet üzleti hangulatot tükröző indexe, a legmagasabb szintre emelkedett tavaly szeptember óta. Augusztusban az index 90,5-re emelkedett a júliusi 87,4-ről, miközben elemzők 88,9-et vártak. Elemzők szerint a jövőbeli várakozásokat mutató részindexből arra lehet következtetni, hogy a harmadik negyedévben a német gazdaság növekedése erőteljes lesz. Az adatokból az is látszik, hogy az üzleti feltételek, körülmények javultak, amit egyebek mellett a nemzetközi kereskedelem stabilizációjával, és a pénzpiacok növekedésével magyaráztak a szakértők.
A gazdasági válság enyhülését jelzi elemzők szerint, hogy a vártnál jobban nőtt a tartós cikkek új megrendelése júliusban az Egyesült Államokban. A tartós cikkek megrendelése ebben a hónapban az előzőhöz képest 4,9 százalékkal 168,43 milliárd dollárra nőtt, ez a legnagyobb emelkedés 2007. július óta, jelentették a statisztikát kezelő amerikai kereskedelmi minisztériumban szerdán. Az elemzők 3 százalék körüli emelkedést vártak.
Szintén az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben, 9,6 százalékkal nőtt júliusban az Egyesült Államokban az eladott új lakóingatlanok száma. A washingtoni kereskedelmi minisztérium szerdán közölt, szezonálisan kiigazított adatai szerint, éves szintre vetítve 433 ezer új lakóingatlan kelt el, egy hónappal korábban számuk 395 ezer volt. Utoljára 2005 februárjában regisztráltak ilyen mértékű növekedést.
Továbbra sem egyértelmű, hogy mikor adja el a General Motors az Opelt. A német kormány ugyanakkor elfogadhatónak tartaná, ha az Opel az eddig favorizált kanadai-osztrák Magna autóipari beszállító helyett a belga RHJ pénzügyi befektetőhöz kerülne - írta szerdán a Bild című német lap. Kormánykörökből származó értesülésekre hivatkozva a Bild azt írta, hogy a jelenlegi tulajdonos amerikai General Motors (GM), a berlini kabinet és az Opel-ügyben érdekelt német tartományok képviselőinek keddi megbeszélésén a kormány első alkalommal jelezte, hogy már azt is hajlandó lenne elfogadni, hogy a belga pénzügyi társasághoz kerüljön az autógyár. Ennek feltétele, hogy az RHJ ne egyedül vegye át az Opelt.