3p

Az előzetes adatoknál rosszabb lett a márciusi végleges kiskereskedelmi adat.

A KSH idén tavasztól a korábbi gyakorlatával szemben két alkalommal is közöl egy adott hónapról kiskereskedelmi adatot. Az eddig kijött két alkalommal a végleges kiskereskedelmi adatok jobbak lettek az előzetesen közöltnél. Erre számított május elején a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is, hisz az aznap publikált előzetes márciusi adatok kommentálása során megjegyezte, "Továbbá érdemes megjegyezni, hogy előzetes adatról beszélünk, és a KSH az előző két alkalommal is pozitív irányba módosította a gyorsbecslés eredményeit a felülvizsgálat során."

No most nem így történt. Az előzetesen közölt éves összevetésben kimutatott 2,8 százalékos visszaesés 2,9 százalékra nőtt. Ráadásul a februárra kimutatott 1,1 százalékos zsugorodás is 1,2-re süllyedt. Igaz, a januári 2,6 százalékos csökkenés 2,3 százalékra szelídült.

Hó per hó alapon március a szezonális és naptárhatásokkal kiigazított adatok szerint 0,7 százalékos csökkenést hozott februárhoz képest a húsvét ellenére. Az éves felülvizsgált adatok következményeként a korábban februárra kimutatott növekedés is stagnálásra módosult.   

Mégsem nőttek februrban a nem élelmiszerek

Az élelmiszert és az élelmiszerjellegű vegyes árucikkeket értékesítő üzletek forgalma 1,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a januári és februári 2,8 és 2,7 százalékos csökkenés után. Az előzetes jelentés 0,9 százalékos forgalomcsökkenést jelzett ebben a csoportban.

A nem élelmiszer jellegű termékek értékesítési volumene 3,4 százalékkal, az előzetesen jelzett 2,7 százalékosnál nagyobb csökkenést mutat. Ráadásul a hó per hó alapon februárra korábban kimutatott növekedésből visszaesés lett.

Az előzetesen közölt 5,1 százalékosnál mérsékeltebb, 4,8 százalékos volt viszont az üzemanyag forgalom csökkenése, ami azonban még mindig a legnagyobb havi csökkenés az év első negyedében annak ellenére, hogy az árak nem érték el az egy évvel korábbi szintet.

A részletesebb bontásból kiderül, hogy az előző hónappal ellentétben növekedett a gyógyszerek és gyógyászati termékek, valamint a könyvek és számítástechnikai cikkek forgalma 1,9, illetve 1,1 százalékkal, ugyanakkor csökkent az illatszerek és használtcikkek értékesítése 0,5 és 3,9 százalékkal.

A hagyományos és internetes csomagküldő szolgálatok értékesítési volumene - ha a korábbiaknál lassabban is - tovább szárnyalt és 23,8 százalékos éves növekedést könyvelt el márciusban. A legnagyobb, 11,8 százalékos visszaesést viszont a bútorok és műszaki cikkek forgalma mutatta.

A ruházati cikkek, lábbelik és textiláruk eladása 6,2 százalékkal maradt el a tavaly márciusi volumentől.

A márciusi kiskereskedelmi forgalom értéke 659,7 milliárd forintot tett ki, mindössze 11,2 milliárddal többet, mint egy évvel korábban. A nem élelmiszer termékek értékesítése folyó áron is 3 százalékkal, 6,6 milliárd forinttal csökkent, az élelmiszerforgalom viszont 8,2 százalékkal, 24,4 milliárd forinttal nőtt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!