3p

Úgy tűnik, Németország egyedüliként hirdetett háborút a spekulánsokkal szemben, amikor kedden bejelentette, hogy szerdától tilosak a short eladások az ország tíz legfontosabb pénzügyi intézményénél. Erről nem konzultált európai partnereivel sem. Franciaország máris jelezte, hogy nem kíván ehhez hasonló intézkedést bevezetni.

A német pénzügyi felügyelet (BaFin) kedden este közölte, hogy 2011. március 31-ig megtiltják az euróövezeti államkötvényekre és ezek CDS-árazására a short eladásokat. A bejelentés szerint a tilalom a német pénzügyi szektor 10 főszereplőjére vonatkozik. Ezek a következők: Allianz, Commerzbank, Deutsche Bank, Münchener Rück, Deutsche Börse, Deutsche Postbank, Hannover Rück, Aareal Bank, Generali Deutschland és az MLP. Az intézkedés nem vonatkozik a német cégek külföldi leányvállalataira.

A BaFin keddi döntését az állampapírok rendkívüli ingadozásával indokolta az eurózónában. Azt közölte, hogy a jelentős short eladások veszélyeztethetik a pénzügyi rendszer stabilitását. A szakértők körében is meglepetést okozó német intézkedés kapcsán a Rabobank egyik elemzője úgy vélte, a BaFin tudhat valamit, amit a piac még nem. Ha így van, akkor ez a titok biztosan nem pozitív előjelű.

A német lépésre jelentősen gyengültek az európai tőzsdemutatók szerdán, amikor 14 óra körül London, Frankfurt és Párizs egyaránt másfél százalékos mínuszban állt. Németországban február óta engedélyezték ismét a short eladásokat, amelyre ezt megelőzően másfél évig tilalom volt. 2008 szeptemberében egyebek között az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet (SEC), a londoni City pénzügyi szolgáltatási felügyelete (FSA), továbbá sok más ország, így Németország is megtiltotta a pénzügyi szektor tőzsdei cégeinek részvényeivel űzött, árfolyamzuhanásra játszó határidős - vagyis short - eladási tranzakciókat.

Azokban a hetekben lejtmenetben voltak a világ tőzsdéi, amit jelentős részben a short eladásra szakosodott spekulánsokat tartották felelősnek, akik a kiszemelt, sebezhetőnek vélt cégek papírjainak árfolyamzuhanására vesznek fel rövid határidős pozíciókat.

A short ügylet lényege az, hogy kezdeményezője az eladási tranzakció megkötésének pillanatában, illetve a későbbi visszavásárlás időpontjában érvényes, reményei szerint akkor már alacsonyabb árfolyam különbségéből húz hasznot. Az ilyen befektető sok esetben végig birtokon kívül marad: meg sem vásárolja, hanem a tényleges részvénybirtokostól az ügylet zárásáig kölcsönzi az adott részvénycsomagot. A fedezet nélküli árlehajtó ügyletek tilalmát a pénzügyi felügyeletek csak speciális esetben alkalmazzák, hogy elkerüljék ezzel a pénzügyi szektor destabilizálódását.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!