3p

A három éve legoptimistább adatunk sem elég arra, hogy ne mi legyünk a világ legpesszimistább nemzete.

Ugyan valamelyest optimistábbá váltunk az utóbbi időben, de még mindig mi vagyunk a legpesszimistább nemzet a Nielsen által készített globális fogyasztói bizalmi index alapján.

A 30 000-es mintán alapuló, augusztus 14. és szeptember 6. között készített online felmérés szerint a világ fogyasztóinak átlagos bizalmi index 94 pont volt. A Nielsen által számolt globális fogyasztói bizalmi index listájának élén Indonézia áll 120 ponttal, míg a sereghajtó Magyarországhoz 45-tel.

Bár a magyar érték még mindig a leggyengébb, a 4 pontos (közel 10 százalékos) javulás a második negyedévhez képest nem tekinthető rossznak. Különösen úgy, hogy a mostani szint 2010 óta a legmagasabb.

A magyar válaszadók 15 százaléka látta kedvezőnek személyes pénzügyi helyzetét a következő tizenkét hónap során. A munkahelyi kilátásokat 8 százalékunk ítélte meg jónak vagy kiválónak. A jelenlegi időszakot pedig a magyarok 10 százaléka tartja megfelelőnek arra, hogy megvásárolja, amit szeretne vagy amire szüksége van.

A globális lista utolsó 10 helyén egyébként Dél-Korea kivételével csak európai ország található. Érdekesség, hogy az immár évek óta recesszióban gázoló Görögország mutatója nemcsak a magyarnál, de az olasznál és a szlovénnál is magasabb.

A legoptimistább fogyasztók a korábbi negyedévhez hasonlóan az indonézek lettek, de mutatójuk némileg csökkent. A második negyedévhez képest szintén kevésbé boldogok a második helyen álló Fülöp-szigetekiek, valamint a harmadik indiaiak és thaiföldiek is. Az első tízbe Európából egyébként csak a dánok és a svájciak tudtak bekerülni.

A világ legnagyobb gazdaságában, az amerikaiban a fogyasztók bizalma 6 éves csúcsra ért. A lassan javuló munkaerőpiac, az alacsony kamatokkal támogatott ingatlanpiac, és a tőzsdék szárnyalása nyújtotta vagyonhatás mind-mind a fogyasztói bizalom emelkedése irányába mutat. Mivel az amerikai gazdaság legnagyobb részét a belső fogyasztás teszi ki, így nemcsak az USA, de a világgazdaság szempontjából sem mellékes az amerikaiak optimizmusa.

A Nielsen ugyanakkor megjegyzi, hogy a felmérést még az amerikai állam részleges októberi leállása előtt készítették, amely nagy valószínűség szerint erodálta a második negyedévben kimutatott csúcsértéket.

A mostani negyedévben egyébként Portugália érte el a legnagyobb ugrást 22 ponttal, miközben a legnagyobb visszaeső 13 pontos csökkenéssel Ukrajna volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!