A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés az év első tizenegy hónapjában 5,6 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index novemberben 4,2 százalékkal nőtt.
Suppan Gergely a Takarékbank elemzője szerint a kedvező adatokat az is magyarázhatja, hogy egyes ipari termelők előrehozták a termelést decemberről, hasonlóan az egy évvel korábbihoz. A 2010 decemberi igen gyenge bázis miatt a tavaly decemberi növekedési adat kiugróan magas lehet, így a tavalyi év egészében az ipari termelés elérhette a 6 százalékos növekedést.
Bizakodásra adhat okot, hogy az elmúlt hónapokban a német konjunktúraindexek enyhe javulást mutattak, azonban az euró-övezeti kereslet feltételezhető visszaesése jelentősen visszafoghatja a növekedést.
Ezt azonban egyes autóipari beruházások idei termelésbe állása ellensúlyozhatják, így idén is a tavalyihoz hasonló mértékű, 6 százalékosos növekedésre számítunk az ipari termelésben. Az év második felében a külső konjunktúra enyhe javulása – valamit a tavaly év közepétől jelentkező gyenge bázisok – is hozzájárulhatnak a termelés növekedéséhez, azonban a belső kereslet hiánya továbbra is negatív hatással lehet a termelésre.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője is azt emelte ki, hogy nem számítottak ekkora növekedésre, és szembetűnőnek nevezte a 4,2 százalékos havi emelkedést, hozzátéve, hogy az előzetes információkból nem lehetett következtetni ilyen pozitív meglepetésre.
Az Erste Bank elemzője ugyanakkor kérdésesnek tartotta, hogy a továbbiakban hogyan fog alakulni az ipari termelés, hiszen a német feldolgozóipari beszerzési menedzserindex a csökkenést jelentő 50 pont alatti tartományban van az utóbbi időben tapasztalható némi javulás ellenére is. Szerinte a novemberi kedvező ipari termelési adatokból még korai lenne azt a következtetést levonni, hogy jelentősebb trendforduló lenne.
mfor.hu