4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felemás hangulatban telt idén a Vállalkozók Napja. A kitüntetettek munkájának méltatásán túl mind a vállalkozók, mind a kormány képviselői egyetértettek abban, hogy a válság nehezén még messze nem vagyunk túl. A legfontosabb feladatok között a likviditásbővítést, a munkahelyek megtartását és újak teremtését, a strukturális adóreformot, valamint a beruházások élénkítését emelték ki a résztvevők. Mfor.hu tudósítás.

Megbeszélték: Demján Sándor VOSZ-elnök és Gyurcsány Ferenc (MTI)

A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) szerint továbbra is késik a nagy elosztórendszerek következetes átalakítása, illetve az adó- és járulékrendszer következetes korszerűsítése. A 2008 tavaszán meghirdetett bársonyos reformok nem jelentettek kiutat az országnak, a korábbi programok következetes végrehajtása pedig elmaradt.

Gyurcsány: ez nem a drasztikus reformok ideje

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök erre reagálva kifejtette: nem érett meg az idő a drasztikus reformokra, az állami kiadáscsökkentést is csak lépésről lépésre lehet megoldani. "500 milliárd forintot lehetne spórolni többek között azzal, ha nominálisan is csökkentenénk a nyugdíjakat, ha legalább az érintettek egyharmadától elvonnánk a családi pótlékot, valamint amennyiben elbocsátanánk közel 100 ezer közalkalmazottat. Ez a lépés azonban szociális válságot eredményezne” - mutatott rá a kormányfő. Reálisabb esélye van a beruházásélénkítésnek, amelyre 2000 milliárd forintot szánna a kormány - javarészt az építőipart, valamint a gépbeszerzést és az exportot is támogatva.

Hozzátette: ha tehetné, már holnap megoldaná a problémákat, ez azonban csupán illúzió; 7-8 év kemény munkára van szükség ahhoz, hogy az ország úrrá legyen a nehézségeken. A miniszterelnök szerint fontos lenne az is, hogy helyreálljon a politika és a közélet utóbbi tíz évben felborult harmóniája is. Jelenleg a pártok rivalizálása áll a fókuszban, ami az értelmes párbeszéd rovására, emelte ki.

Több uniós támogatást ígérnek a kkv-k-nak

Bajnai Gordon az érdemi megoldások sorában a kormány 1400 milliárd forintos likviditásbővítő csomagjára, a napokban beindítani kívánt 100 milliárd forintos forgóhitel-programra és a lánctartozások orvoslására hívta fel a figyelmet. Utóbbit illetően a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter úgy nyilatkozott, hogy 2009. július 1-től bevezetnék azt a rendszert, amely szerint nem köthet ki késedelmi kamatot az - beleértve az állalmot és az önkormányzatokat is -, aki nem tartja be a teljesítési időpontot.

Az uniós támogatások kkv-k számára elérhető arányát 17-ről 33 százalékra növelné a tárca az elkövetkezendő két évben, míg a felvehető előleg arányát negyven százalékban állapítaná meg. Terveik szerint 50 százalék lesz az általános támogatási intenzitás.

"Hosszabb lesz a válság, mint egy házasság"

A vállalkozók képviseletében Békési László, a VOSZ Gazdasági Bizottságának elnöke kiemelte: az adóemelés elhibázott lépés volt a kormányzat részéről, legyen szó akár a Robin Hood-, akár a bankadóról, miután az elvonások a potenciális vásárlóerőt szűkítik. Álláspontja szerint a 13. havi nyugdíjak hosszú távra tervezett megvonása sem járható út. Üdvözölte ellenben a deviza- és valutaválság elkerülésére, valamint a likviditás bővítésére tett intézkedéseket. A legégetőbb feladatok között Békési László a pénzügyi stabilitás megőrzését, az adórendszer reformját, valamint a munkahelyek megtartását említette, bár szerinte a munkanélküliség nyolc százalékon beragad.

Kórozs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára azonban a munkaerő piaci helyzetet elemezve úgy vélekedett: annak ellenére, hogy több mint négyezer munkaadó tervezett leépítést október hónapban, tényleges elbocsátásokra alig több mint ezer esetben került sor; ezzel szemben több mint 14 ezer új munkahely jött létre (ebből háromezer Dél-Alföldön).

Kupa Mihály egykori pénzügyminiszter - egyetértve a többi felszólalóval - úgy nyilatkozott: elképzelhető, "a válság hosszabb lesz, mint egy házasság". A megoldási javaslatok között pedig a közigazgatási reformot, valamint egy új önkormányzati törvény megalkotását említette.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!