Rekord alacsony nyugdíjemelés jön jövőre, derült ki a kormány november 8-án publikált előterjesztés tervezetéből. A nyugellátások és egyes más ellátások 2017. január havi emeléséről szóló kormány-előterjesztés tervezetének véleményezésére mindössze két napot biztosítottak, de ez idő alatt is számos negatív észrevétel érkezhetett. A dokumentum szerinti 0,9 százalékos jövő évi emelés ugyan a törvénynek megfelelő, hiszen a reálérték biztosítva lenne a kabinet szerint, hiszen ilyen mértékű átlagos áremelkedéssel számolnak.
Valamiben a felcsúti foci is világelső
A gond egyébként a kormány inflációs prognózisával van, hiszen a 0,9 százalék alacsonynak tűnik. A független elemzők többsége legalább 2 százalékos emelkedést vár, míg a Magyar Nemzeti Bank 2,3 százalékos átlagos pénzromlási ütemmel kalkulál 2017-re. Sőt, még a legvisszafogottabbnak számító, nem mellesleg kormánybarát Századvég Gazdaságkutató is 1,3 százalékot vetít előre. Tény, a törvény biztosítja, hogy amennyiben a tényleges infláció magasabb lesz a 0,9 százaléknál, novemberben pótlólagos nyugdíjemelésre kerül sor, de az idősek inkább év közben szeretnék ezt megkapni.
Nem tudni, hogy a szerényebb emelés első bejelentése tudatos volt-e, hogy aztán a miniszterelnök rálicitálhasson, és egy - még mindig infláció alattinak tűnő – magasabb ajánlatot tegyen, de tény, Orbán Viktor vasárnapi rádióinterjújában már „emelte a tétet”. Ha meg tudnak állapodni a vállalkozókkal egy magasabb minimálbér-emelésben, akkor az emelkedő bérek és a magasabb infláció lehetőséget ad majd a magasabb nyugdíjemelésre - hangzott el a Kossuth Rádió hétfői 180 perc című műsorának adott miniszterelnöki interjú előzetesében az M1 aktuális csatornán vasárnap.
Ilyen lesz az új 2000 forintos bankjegy
A kormányfő úgy fogalmazott: a tárgyalások sikere esetén a most tervezett 0,9 százalékos helyett az ideivel megegyező mértékű, vagyis 1,6 százalékos nyugdíjemelés lehet jövőre. Orbán Viktor elmondta, hogy az alacsony infláció miatt a soron következő emelést sokan keveslik, ezért a bértárgyalásokat követő kormányzati lépés a nyugdíjasokat érinti majd.
A vállalkozók és a nyugdíjasok szembeállításának kérdéskörébe nem szeretnénk belemenni. Azon viszont lehetne lamentálni, hogy az elemzők legutóbbi inflációs előrejelzései - így az MNB által közzétett is - számol béremelkedéssel, ám a többség a kormány által most kitűzöttnél jóval kisebb minimálbéremeléssel várt 2 százalék feletti pénzromlást. A miniszterelnök nyilatkozata maga is utal rá ugyanakkor, hogy egy nagyobb mértékű emelés bérinflációval járhat. Ezek alapján pedig nagy csodának kellene történni ahhoz, hogy akár az 1,6 százalékos nyugdíjemelés is meghaladja a pénzromlás jövő évi ütemét.
mfor.hu