3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem tudni, hogy az infláció alatti nyugdíjemelés többlépcsős bejelentése kommunikációs csel, vagy a közhangulatnak való megfelelés. Az viszont egyértelmű, hogy a közelmúltban bejelentett 0,9 százaléknál többet kaphatnak a nyugdíjasok.

Rekord alacsony nyugdíjemelés jön jövőre, derült ki a kormány november 8-án publikált előterjesztés tervezetéből. A nyugellátások és egyes más ellátások 2017. január havi emeléséről szóló kormány-előterjesztés tervezetének véleményezésére mindössze két napot biztosítottak, de ez idő alatt is számos negatív észrevétel érkezhetett. A dokumentum szerinti 0,9 százalékos jövő évi emelés ugyan a törvénynek megfelelő, hiszen a reálérték biztosítva lenne a kabinet szerint, hiszen ilyen mértékű átlagos áremelkedéssel számolnak.

Valamiben a felcsúti foci is világelső

A gond egyébként a kormány inflációs prognózisával van, hiszen a 0,9 százalék alacsonynak tűnik. A független elemzők többsége legalább 2 százalékos emelkedést vár, míg a Magyar Nemzeti Bank 2,3 százalékos átlagos pénzromlási ütemmel kalkulál 2017-re. Sőt, még a legvisszafogottabbnak számító, nem mellesleg kormánybarát Századvég Gazdaságkutató is 1,3 százalékot vetít előre. Tény, a törvény biztosítja, hogy amennyiben a tényleges infláció magasabb lesz a 0,9 százaléknál, novemberben pótlólagos nyugdíjemelésre kerül sor, de az idősek inkább év közben szeretnék ezt megkapni.

Nem tudni, hogy a szerényebb emelés első bejelentése tudatos volt-e, hogy aztán a miniszterelnök rálicitálhasson, és egy - még mindig infláció alattinak tűnő – magasabb ajánlatot tegyen, de tény, Orbán Viktor vasárnapi rádióinterjújában már „emelte a tétet”. Ha meg tudnak állapodni a vállalkozókkal egy magasabb minimálbér-emelésben, akkor az emelkedő bérek és a magasabb infláció lehetőséget ad majd a magasabb nyugdíjemelésre - hangzott el a Kossuth Rádió hétfői 180 perc című műsorának adott miniszterelnöki interjú előzetesében az M1 aktuális csatornán vasárnap.

Ilyen lesz az új 2000 forintos bankjegy

A kormányfő úgy fogalmazott: a tárgyalások sikere esetén a most tervezett 0,9 százalékos helyett az ideivel megegyező mértékű, vagyis 1,6 százalékos nyugdíjemelés lehet jövőre. Orbán Viktor elmondta, hogy az alacsony infláció miatt a soron következő emelést sokan keveslik, ezért a bértárgyalásokat követő kormányzati lépés a nyugdíjasokat érinti majd.

A vállalkozók és a nyugdíjasok szembeállításának kérdéskörébe nem szeretnénk belemenni. Azon viszont lehetne lamentálni, hogy az elemzők legutóbbi inflációs előrejelzései - így az MNB által közzétett is - számol béremelkedéssel, ám a többség a kormány által most kitűzöttnél jóval kisebb minimálbéremeléssel várt 2 százalék feletti pénzromlást. A miniszterelnök nyilatkozata maga is utal rá ugyanakkor, hogy egy nagyobb mértékű emelés bérinflációval járhat. Ezek alapján pedig nagy csodának kellene történni ahhoz, hogy akár az 1,6 százalékos nyugdíjemelés is meghaladja a pénzromlás jövő évi ütemét.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!