9:51
"Azt gondoljuk, hogy az érintett ügyfelek többsége igénybe fogja venni a gyűjtőszámlahitel lehetőségét, a fizetési problémákkal küszködő ügyfelek számára ez egy megfelelő eszköz lehet" - hangsúlyozza a vezérigazgató-helyettes. Hozzáteszi: az érdeklődés komoly a gyűjtőszámlahitelek iránt, az év hátralevő részében gyorsuló ütemben fordulhatnak ehhez az eszközhöz az ügyfelek.
9:44
"Rendkívül üdvözítő lenne az ország számára, ha az IMF-tárgyalások sikerrel zárulnának, ez nagyban javítaná az ország kockázati megítélését, jelentősen csökkentené a finanszírozási költségeket. Ez teret nyitna egy kamatcsökkentési ciklus előtt, ami olcsóbbá tehetné a forintadósság finanszírozását és csökkentené a forinthitel-kamatokat, ami növelné a keresletet, így egyértelműen pozitív lehetne" - válaszolta kérdésünkre Bencsik László.
A szakember szerint egy IMF-megállapodás segíthetne visszaszerezni a bizalmat az országgal szemben, ez pedig a beruházásokra is pozitívan hatna, így a munkahelyek száma növekedhetne.
9:41
A tranzakciós illetékkel kapcsolatban komoly kérdés lesz majd, milyen politikát folytat a bank, a teher mekkora részét terheli át az ügyfelekre, és mekkora részét "nyeli le". Ezzel kapcsolatban egyelőre nincs döntés a cégen belül - mondja a vezérigazgató-helyettes.
9:40
"Az eddigiek alapján azt látjuk, hogy a harmadik negyedévben nem lesz olyan mértékű a portfólióromlás, mint a második negyedévben" - mondta kérdésre válaszolva Bencsik László.
9:38
"Az OTP-nek továbbra sincs kitettsége az eurózóna perifériás országaiban" - emeli ki Bencsik László.
9:34
A portfólió igen jelentősen romlott a második negyedévben, 18,8 százalékra nőtt a 90 napon túli késedelembe esett hitelek aránya, ami egy negyedév alatt 1,4 százalékos növekedésnek felelt meg. Ennek megfelelően a céltartalékolás is jelentősen emelkedett, 64,1 milliárd forintot tett ki. "Úgy gondoljuk, hogy a nem teljesítő állomány céltartalékkal való fedezettsége prudensnek és biztonságosnak tekinthető" - emeli ki a vezérigazgató-helyettes.
9:32
"A működési költségek csoportszinten 10 százalékkal nőttek, de a forint erősödése nélkül árfolyamszűrten ez 4 százalékos lett volna, ami kezelhető. Három területen bővítettünk: egyrészt az orosz piacon, másrészt az ukrán leánybanknál, harmadrészt pedig a behajtási tevékenységekben" - hangsúlyozza Bencsik.
9:27
A második negyedévben Magyarországon gyakorlatilag stagnáltak a vállalati és fogyasztási hitelállományok, míg a jelzáloghitelek állománya kismértékben csökkent. A betétállomány kismértékben csökkent, de amíg a hitelpiac a jelenlegi állapotban van, addig nem is akar részt venni a betétekért folyó harcban a bank - hangzik el.
9:23
A nettó kamateredmény magyarországi csökkenésének három oka van: a betéti marzsok elkezdtek csökkenni, komoly verseny van a betéti piacon, másrészt a végtörlesztés hatása előre látható volt a kamateredményre, harmadrészt pedig a fogyasztási hiteleknél is csökkent a marzs, amihez hozzájárult a kamatplafon tavalyi bevezetése - vázolja fel a vezérigazgató-helyettes. A bank magyarországi kamatmarzsa 4,5 százalék volt, ugyanez a tavalyi év végén még 5 százalékon állt. A bank most arra számít, hogy az év második felében nem lesz további csökkenés a marzsokban.
9:19
Az adózás előtti eredményt tekintve a magyar működés negyedéves szinten komoly visszaesést szenvedett el. Oroszországban a bank a második félévben számol a profit emelkedésével, míg Bulgáriában egy egyszeri céltartalékolás rontotta az eredményt.Ukrajnában a portfólióromlás okoz fejfájást az OTP-nek, míg a horvát, a szlovák és a román leányvállalat enyhe nyereséget termelt.
9:15
Jó hír, hogy a bank stabilitása, tőkemegfelelése tovább javult, a Core Tier 1 ráta 13,1 százalékot ért el, ez a tavalyi év végén még 12 százalék volt, míg a legfrissebb szabályok 9 százalékos értéket írnak elő a nagy nyugat-európai bankoknak. Minden országban stabilan a törvényi előírás felett van a tőke szintje - vázolja fel Bencsik.
9:10
"A bevételeink gyakorlatilag stagnáltak, ezen belül azonban az arányok eltolódtak, hiszen a kamatbevételek mintegy 3 százalékkal csökkentek. Ez szinte teljes egészében a magyarországi működésnek tudható be, itthon egyetlen negyedév alatt 76-ról 71 milliárd forintra csökkent a kamatbevétel" - mondta Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese.
41,1 milliárd forint volt az OTP konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben, ez 10 százalékkal haladta meg a tavalyi év hasonló időszakában tapasztaltat. Azonban szokás szerint ezúttal is érdemesebb az egyszeri tételektől megtisztított számokat figyelembe venni, hiszen korábban, amikor jelentős negatív egyszeri tételek voltak, akkor is az volt a mérvadó. A korrigált adózás utáni eredmény 37 milliárd forintos nyereséget mutat, ami már 17 százalékkal elmaradt a tavalyitól. A különbség egy 4,1 milliárd forintos adóhatásból adódik, mely a korábban a szerb és a montenegrói leánybankoknál végrehajtott, összesen 20,9 milliárd forintos goodwill-leírás miatt jelent most meg. Emellett hozzájárult a korrekciós tételek alakulásához, hogy a tavalyi évvel ellentétben az OTP ezúttal az első negyedévben elszámolta a teljes bankadót, ami 29 milliárd forintot tett ki.
Beke Károly
mfor.hu