"A NAV elnökhelyettese szerint évente nagyjából 600 milliárd forintnyi áfa nem folyik be a költségvetésbe, ezért a kormány az adóbehajtás körében tervez hatékony és kemény lépéseket, hogy ezek a költségvetést megillető összegek megjelenjenek" - mondta múlt csütörtökön Matolcsy György azt követően, hogy a kormányfő meghívott közgazdászokkal vitatta meg a gazdaság helyzetét.
A 600 milliárd forint valószínűleg becsült adat, pontosan nem lehet tudni, mekkora összeg esik ki és miért - véli Sóki Zsolt. A BDO Magyarország adópartnere az mfor.hu kérdésére hozzátette: ha a kormány tudná, hogy ez az összeg áfacsalás miatt nem folyik be a költségvetésbe, akkor azokat a csalásokat meg lehetne akadályozni. Azonban valószínűleg a kormány sem tudja pontosan, hol esik ki a rendszerből az áfa. "A fogyasztás és az áfabevételek alapján lehet becsléseket tenni arra, mennyi áfát nem fizetnek be, de akkor még mindig nehéz megmondani, hogy az pontosan hol tűnik el" - vélekedik Sóki.
Az idei évre elfogadott költségvetés egyébként összesen 2489 milliárd forintnyi áfabevétellel számol, ennek 55 százaléka, 1368,8 milliárd már teljesült július végéig. Tavaly 2313,6 milliárd forint folyt be a büdzsébe ezen a jogcímen. Ha tehát a kormány érvelését vesszük figyelembe, akkor nagyságrendileg 3000 milliárd forint lenne a költségvetést megillető teljes áfa.
Jöhetnek a szigorúbb ellenőrzésekMatolcsy György múlt heti szavaiból arra következtethetünk, hogy a kormány az áfabeszedés szigorításával teremtené elő azt a pluszpénzt, ami az idei költségvetésben tátongó 100 milliárd forintos lyuk betömésére szolgálhat. Ráadásul júliusban az Európai Bizottság is kifogásolta a magyar áfatörvényt, szerintük nincs összhangban az uniós joggal a magyar szabályozásnak az a része, amely kizárja a ki nem fizetett beszerzésekhez kapcsolódó áfa-visszatérítést. Szakértők szerint ez a döntés további 260 milliárdos lyukat üthet a költségvetésen.
Sóki Zsolt szerint sűrűbbé lehet tenni az ellenőrzéseket, illetve szigorúbb kontrollt lehet bevezetni az áfával kapcsolatban. Ez lehet akár a bevallások utólagos ellenőrzésének gyakoribbá tétele, illetve az adóhatóság a nyugtaadást és a készletezést is tudja ellenőrizni, hogy befizették-e az összes áfát. "A másik megoldás az lehetne, ha az adóhatóság gyorsabban mozdulna. Most sok áfabevételtől esik el úgy a kormány, hogy például a becsődölő cégek nem fizetik be, ezeknél lehetne korábban mozdulni, amivel növelni lehetne a befolyó összeget" - teszi hozzá a BDO Magyarország adópartnere.
A szakember szerint az áfaellenőrzés szigorításán lehet fogni néhány tízmilliárd forintot, de kérdéses lesz, hogy a kormány mennyire tudja majd sikeresen megvalósítani a terveket. "Én nem számítok arra, hogy hirtelen, egyik hónapról a másikra drasztikusan megugrana a beszedett áfa összege. Másrészt ezek a szigorúbb ellenőrzések az adóhatóságnak is pénzbe fognak kerülni, hiszen például revizorokat kell felvenni" - teszi hozzá Sóki Zsolt.
Beke Károlymfor.hu