Magyarországon 2013. első negyedévében véget ért a recesszió és egy negyedév alatt 0,7 százalékkal bővült a reálgazdaság. Ez ugyanakkor még nem volt elegendő ahhoz, hogy az éves változás mértékét is a pozitív tartományba emelje, várakozásunk szerint erre a következő negyedévben kerülhet sor - írja közleményében a Századvég Gazdaságkutató. Az éves átlagos növekedési prognózisukat így stagnálásról 0,6 százalékra emelték, 2014-re pedig 1,5 százalékról 1,7 százalékra változtatták. A folyamat mögött elsősorban az áll, hogy az export ismét pozitívan járult hozzá a növekedéshez, tehát visszatért a korábbi negyedévek trendje, amikor is a külső kereslet húzta a gazdaságot. E mellett az alacsony infláció következtében a vártnál gyorsabban emelkedő reálbérek nagyobb belső fogyasztásbővülést okozhatnak, a minimálbér és a nyugdíjak 5 százalék feletti mértékben nőttek 2013-ban a legutóbbi inflációs adat pedig mindössze 1,8 százalék volt. Utóbbi negyven éve (!) nem látott alacsony szintet jelent.
E mellett jelentős szerepe volt, hogy a mezőgazdaság tavalyi 20 százalékos visszaesése után az idei év első negyedévében 27 százalékkal bővült. E mellett véget ért az építőipar nyolc éven át tartó csökkenése és a negyedév során 4,2 százalékkal nőtt éves szinten.
Az aktivitás ugyanakkor stagnált és a közmunka programban foglalkoztatottak számának csökkenésével együtt a foglakoztatás is visszaesett. Itt ugyanakkor valószínű, hogy csak átmeneti jelenségről van szó és a tendencia a második félévben visszatér a korábbi emelkedéshez - vélik a szakemberek.
A nemzeti bank a kedvező inflációs és pénzpiaci környezetben tovább csökkentette irányadó kamatát. A piaci árazás alapján a kamatcsökkentési sorozat a következő 3-4 hónapban még folytatódhat és 3,5-3,75 százalék körül érheti el az alapkamat a mélypontját a Századvég elemzői szerint.
Ha végetér a globális likviditásbőség, az olcsó pénz korszaka, akkor ennek hatására jövő év végére ismét magasabb hozamszint alakulhat ki és visszatérhet az alapkamat egy 5 százalék körüli értékre.
mfor.hu