2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzügyi tranzakciós illeték, illetve a speciális bankadó csökkentését tartja az egyetlen helyes iránynak Patai Mihály. A Bankszövetség elnöke erről a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt. Hozzátette, hogy a szervezet a jövőben is együttműködésre törekszik a kormánnyal.

Az elnök megerősítette, hogy nem a két tétel teljes eltörlése, hanem a csökkentése a cél, hiszen „az elmúlt négy év megtanított minket arra, hogy az új realitásokat figyelembe vegyük”. 2010-ben elfogadták, hogy speciális bankadót kell bevezetni, amelyet azonban krízisadóként, három évre vezette be a kormány. A probléma az, hogy a magyar bankadó átterjedt a negyedik, ötödik évre, ami nem jó egyikünknek sem, mert átmeneti állapotot nem lehet hosszú távon fenntartani – fogalmazott. Emiatt korlátozódik a magyar bankok hitelezőképessége, pedig a közös érdek az, hogy a bankadó „normális mértékre csökkenjen”.

Patai Mihály óriási dolognak nevezte, hogy – szavai szerint – az elmúlt négy évben költségvetési trendfordulót hajtott végre a kormány, és beszélt arról is, hogy az elmúlt hónapokban már érezhető a növekedés megindulása. Meg kell becsülni a 2 százalékos növekedést is – hangsúlyozta.

A Magyar Bankszövetség elnöke szerint sikertörténet az MNB drasztikus alapkamat-csökkentése, valamint a növekedési hitelprogram. Mindkettő illeszkedik az európai és globális folyamatokba – jegyezte meg, rámutatva: Szlovákiában, Szlovéniában és Ausztriában 0,25, Csehországban és Bulgáriában 0 százalék az alapkamat. „Ugyanez vonatkozik a pénzpumpálásra is”, a japán jegybank 2010-ben, a brit pedig 2012-ben kezdte ugyanazt, amit a magyar jegybank 2013-ban – hívta fel a figyelmet.

Ha a kúria úgy dönt, hogy az árfolyamrés kérdésében változtatni kell, akkor a legegyszerűbb megoldás, ha MNB által jegyzett középárfolyamot tekintjük a bázisnak, és az ahhoz képesti különbséget visszatérítjük – jelentette ki kérdésre válaszolva. Patai Mihály a svájci frank hitelekről szólva elmondta: a rászorulóknak segíteni kell, de vannak forinthitelesek, betétesek is, továbbá a magyar gazdaság érdekeit is figyelembe kell venni. Hangsúlyozta, minden érintett fogadja meg a tanácsot: csatlakozzon az árfolyamgáthoz, amely azonnali, 20-30-40 ezer forintos könnyebbséget jelenthet minden hónapban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!