Mivel már bejelentettük a piacnak, hogy megállapodást szeretnénk aláírni az Európai Unióval, illetve a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ha nem születne ilyen megállapodás, az rossz üzenet volna a piacnak - mondta Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, az IMF-fel tárgyaló magyar delegáció egyik tagja a The Wall Street Journal (WSJ) üzleti napilapnak adott interjúban szerdán.
Kijelentette: meglátjuk majd, hogy mi lesz a legjobb megoldás a két félnek. Úgy fogalmazott: "világgazdasági szinten nagyon sok a bizonytalanság", s az elővigyázatossági megállapodás "biztonsági háló lenne, ami megnyugtatná a piacokat, és alátámasztaná pénzügyi erőnket".
Az államtitkár szerint az ország gazdasága sokat fejlődött. Rámutatott: "erősek a fundamentumok, és folynak a strukturális változások". Meggyőződését fejezte ki, hogy - a kormány intézkedéseit látva - sikerül majd megállapodásra jutni. Pleschinger Gyula elmondta: Magyarország hajlandó megfontolni egy úgynevezett készenléti hitelmegállapodást, az IMF azon hiteleszközét, amely szigorúbb feltételrendszert ír elő. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország szeretné elkerülni az olyan intézkedéseket, amelyek hátráltatnák az ország adósságcsökkentő és növekedési terveit.
Az államtitkár, aki korábban az Államadósság Kezelő Központ vezetője volt, a WSJ-nek elmondta: a növekvő államkötvény-hozamok nem jelentenek közvetlen veszélyt. Magyarország átlagosan 5,5 százalékos kamatot fizet adósságára, ami nagyon is kezelhető - tette hozzá.
Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes-államtitkára a WSJ-t ugyanakkor arról tájékoztatta, hogy Magyarország tervet dolgozott ki arra az esetre, ha nem születne megállapodás. Elmondta, a korábbi IMF-EU-megállapodásból fennmaradt, az MNB-nél tartott pénzeket hívhatnák le, illetve felhasználhatnák az államosított magánnyugdíj-pénztári vagyonból fennmaradt eszközöket, és a Mol-ban tartott részesedést is, ha szükséges.
A két szakember mindazonáltal a megállapodás pszichológiai fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy helyreálljon az országba vetett piaci bizalom. "Nagyon pozitív üzenete van annak, ha megállapodás születik az EU-val és az IMF-fel. Jó válasz a piaci pletykákra" - tette hozzá.
Pleschinger Gyula és Nátrán Roland is határozottan elutasította annak a lehetőségét, hogy a kormány az MNB devizatartalékait használná fel a kintlévő államkötvények visszafizetésére. Elmondták: a kormánynak nincsen ilyen szándéka, és még ha szeretné is, az jogi szempontból nem volna lehetséges. "Ez öngyilkos taktika volna" - jelentette ki Pleschinger Gyula.
MTI