Jász-Nagykun-Szolnok (-22,9%), Győr-Moson-Sopron (-16,5%) és Fejér megye (-10,3%) ipari teljesítménye is kétszámjegyű csökkenést mutatott idén júliusban, derült ki a KSH legfrissebb adatsorából. A három megyén kívül még Pest (-8,2%), Csongrád (-6,3%), Bács-Kiskun (-5,8%) és Budapest (-5,2%) is az országos átlag alatt szerepelt. Ez ugyan az ország 19 megyéjéből mindössze 6, valamint a főváros, ugyanakkor nagy ipari súlyuk miatt jelentősen lehúzták az országos átlagot. Budapest és a fenti hat megye ugyanis a teljes júliusi ipari termelésnek az 55 százalékát adja.
Így hiába nőtt nyolc megyében is, ráadásul négyben 10 százalék feletti mértékben az ipar a középső nyári hónapban, az országos statisztika, ahogy a KSH első jelentéséből is kitűnt, kiábrándító lett. A nyers adatok 4,7, a naptárhatástól megtisztítottak 0,1 százalék éves visszaesést mutatnak, míg havi összevetésben 0,4 százalékos mínuszt láthatunk. Az éves adatsorban a júliusi volumenindex sorrendben immár másodjára, míg a havi statisztikában megszakítás nélkül harmadjára lett mínuszos.
Ha az alágak szerint vizsgáljuk az adatokat, akkor azt láthatjuk, hogy az ipar közel harmadát adó járműgyártás 8,5, a bő tizedét biztosító élelmiszer, ital, dohány-termékek gyártása pedig 6,6 százalékkal esett vissza. Az ipar legalább 5 százalékát adó alágai közül még további három teljesítménye csökkent, és mindössze kettő tudott növekedni, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása 4,8, illetve a gép, gépi berendezések gyártása 2,1 százalékkal bővült.
A közeljövő várható teljesítménye szempontjából rossz előjel, hogy a statisztikai hivatal által megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 5,2 százalékkal csökkent, ezen belül az új belföldi rendeléseké 6,3, míg az új exportrendeléseké 5,1-gyel esett vissza. Ugyanakkor az összes rendelésállomány még szerencsére 4,0 százalékkal még meghaladja a tavaly júliusit.
mfor.hu