Áprilisban az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, 2009 hasonló időszakához képest pedig 5,7 százalékos volt a növekedés. Az elmúlt egy év vesztesei az autósok voltak, hiszen az üzemanyagok ára több mint 25 százalékkal emelkedett. A londoni elemzők 5,4-5,7 százalékos, a budapestiek 5,6 százalékos inflációt vártak áprilisra, azaz a közölt adat nagyjából megfelel a prognózisoknak.
Az autósok voltak az elmúlt év vesztesei
Márciushoz képest az élelmiszerek ára fél százalékkal emelkedett, ez jórészt az idényáras élelmiszerek 4,2 százalékos drágulásának volt a következménye. Ezeket leszámítva az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal csökkent, olcsóbb lett többek között a tojás, a liszt és a sertéshús.
A legnagyobb mértékben, 2,3 százalékkal a ruházkodási cikkek drágultak, az egyéb cikkek 0,9 százalékos áremelkedése pedig jórészt az üzemanyagok 2,7 százalékos drágulásának volt betudható. A számok alátámasztják az elmúlt hetekben tapasztalt folyamatokat: csúcsot csúcsra halmoz a benzin ára.
Legutóbb hétfőn jelentették be, hogy szerdától két forinttal emelkedik a 95-ös benzin és három forinttal a gázolaj ára, így a benzin átlagára 343 forint, a gázolajé pedig 324 forint lesz. Ugyanez a folyamat volt tapasztalható az elmúlt hetekben: az április elején még 333 forintos 95-ös azóta tíz forinttal drágult.
Ha az utóbbi egy év folyamatait nézzük, akkor is azt állapíthatjuk meg, hogy az autósok az árváltozások legnagyobb vesztesei: tavaly áprilishoz képest 25,2 százalékkal emelkedett a járműüzemanyagok ára, mely akkor még jócskán 300 forint alatt volt.
Ugyanebben az időszakban a nyersolaj világpiaci ára 60 dollár alatti szintről 75 dollár fölé emelkedett, a forint viszont még egy kicsit erősödött is a dollár ellenében, hiszen tavaly tavasszal még 220 forintot is elkértek az amerikai devizáért, most pedig 215 körül van a jegyzés.
2009. áprilishoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a kávé 10,6, a tojás 6,6, valamint a házon kívüli étkezés 6 százalékkal. Árcsökkenés következett be a cukor (9,9 százalék), a liszt (7,7 százalék), a sertéshús (7,1 százalék) és az étolaj (6,5 százalék) esetében.
A benzinhez hasonlóan átlag felett, 10,9 százalékkal nőttek a szeszes italok, dohányáruk árai. A szolgáltatások átlaggal megegyező áremelkedésén belül a szemétszállítás 11,2, a csatornadíj 7,1, a vízdíj 6,9 százalékkal drágult. A háztartási energia (3,7 százalék) esetében átlag alatti volt az árnövekedés, ezen belül az elektromos energia ára 12,3 százalékkal nőtt, a távfűtésé 18,5 százalékkal csökkent.
A sor végén kullogunk Európában
Az Európai Unió 27 tagországában márciusban a harmonizált adatok szerint 1,9 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Lettországban (4 százalék) és Írországban (2,4 százalék), a legnagyobb áremelkedést pedig Magyarországon (5,7 százalék) és Romániában (4,2 százalék) mérték.
A számokból az látszik, hogy a magyar infláció kiemelkedően magas az Unión belül, még az utánunk következő románokat is másfél százalékkal előzzük meg. Ebben nagy szerepe volt a tavalyi áfaemelésnek és a jövedéki adó növelésének.
A környező országok közül Szlovákiában 0,3 százalékos volt az éves infláció, míg Szlovéniában 1,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. A lengyelek 2,9 százalékos inflációja már átlagon felülinek számít az Unióban, a csehek viszont örülhetnek a 0,4 százalékos drágulásnak.
Az áfa alsó kulcsa 2009 július elsejétől emelkedett 20-ról 25 százalékra. A szakemberek arra számítanak, hogy ha ez az áremelés kipörög a bázisból, akkor az év második felében jelentősen mérséklődhet a pénzromlás üteme.
Beke Károly
Menedzsment Fórum