3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szándékolttal ellenkező hatást eredményezhet, ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU "folyamatosan ostorozza" Magyarországot - vélekedtek pénteki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik mindazonáltal az első negyedév végére megállapodást valószínűsítenek az IMF, az unió és a magyar kormány között.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) egyik vezető elemzője annak a véleményének adott hangot, hogy ha az EU, az EKB és az IMF nem mutat készséget a kompromisszumra, az "a magyar fél megaláztatásának kockázatával járhat, és ez visszaüthet". Az RBS vezető londoni közgazdászának értékelése szerint a magyar kormány valószínűleg azon a véleményen van, hogy "ő már megtette a magáét" az EU, az EKB és az IMF felé mutatott békülékeny gesztusokkal, és most azt szeretné, ha ez utóbbiak mutatnák fel megállapodási készségüket.
Ash szerint ebből a szempontból várhatóan Orbán Viktor kormányfő és José Manuel Barroso EU-bizottsági elnök jövő heti találkozója lesz a meghatározó. Kettőjük eddigi tárgyalásainak "van bizonyos előtörténete ... különösen a 2010. májusi találkozó, amikor Barroso elvetette Orbán növekedésösztönző modelljét, és ez a (magyar) kormányt teljes gazdaságpolitikai programjának újragondolására kényszerítette". Magyarország ezután állt rá az "IMF-mentes gazdaságpolitikai irányra" - írta az RBS londoni elemzője pénteki helyzetértékelésében. Timothy Ash mindezek alapján arra a következtetésre jut, hogy az EU-bizottság, az EKB és az IMF részéről megnyilvánuló "folyamatos ostorozás végső soron kontraproduktívnak bizonyulhat".

Annak a véleményének is hangot ad, hogy az IMF hozzáállása Magyarországhoz "valamelyest szokatlan". Az RBS vezető elemzője közölte: "nem igazán" emlékszik olyan esetre, amikor a valutaalap "ennyire ne lett volna hajlandó" beleegyezni a tárgyalások megkezdésébe valamely tagországgal egy új finanszírozási megállapodásról. Ash szerint Christine Lagarde nyilatkozata - amelyet az IMF vezérigazgatója Fellegi Tamás tárca nélküli miniszterrel nemrégiben tartott megbeszélése után tett - "szinte azt a benyomást keltette", hogy az IMF alávetette magát a finanszírozási programról szóló hivatalos tárgyalások megkezdése fejében Magyarországtól politikai jellegű reformokat követelő EU-bizottsági álláspontnak. 

Az RBS elemzőjének várakozása szerint azonban ha a jövő heti Barroso-Orbán találkozó "jól sikerül", akkor feltételezhető, hogy két-három héttel később - vagyis február közepéig - megkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások egy IMF-finanszírozási programról, és ennek alapján az új program akár március végére megszülethet.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!