Január közepe óta van érvényben az élelmiszer és más árucikkek jegyrendszer alapján történő elosztását lehetővé tévő gazdasági szükségállapot a dél-amerikai országban. A szükségállapot feljogosítja az elnököt arra, hogy beleavatkozzon a venezuelai vállalatok ügyeibe, illetve valuta- és árkorlátozást vezessen be. Maduro belső, illetve az Egyesült Államokból kiinduló "gazdasági puccskísérletre" hivatkozva rendelte el a szükségállapot időbeli hatályának kiterjesztését.
Henry Ramos Allup, az ellenzéki többségű parlament elnöke korábban, szerdán arra figyelmeztette az államfőt, hogy nem rendelkezik kizárólagos hatáskörrel a rendkívüli intézkedések elrendelésére. Az elnöki rendeletet a parlamentnek is meg kell erősítenie.
Még hajat szárítani is tilos!
Venezuelában súlyos élelmiszer- és energiaválság van, és feszült a politikai légkör a tavaly decemberi parlamenti választások óta, amelyeken a Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) elnevezésű ellenzéki pártkoalíció többséget szerzett a törvényhozásban, a Nicolás Maduro vezette Venezuelai Egyesült Szocialista Párt (PSUV) pedig 17 év után először kisebbségbe került.
A MUD szombatra nagyszabású tüntetést hirdetett meg a Maduro leváltásáról szóló népszavazási kezdeményezésük támogatására.
MTI