2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Havi összevetésben az elsők, éves bázison a másodikak voltunk márciusban az építőipari termelés volumenét tekintve.

A magyar építőipar volumene 12,7 százalékkal volt magasabb márciusban, mint egy évvel korábban. Ezt a szintet csak a románok tudták felülmúlni, ahol 13,3 százalékos volt a többlet, minket pedig a hollandok követnek 11,5 százalékkal. Hogy ezek a volumenek milyen kimagaslóak az abból is látszik, hogy az unióban 1,3 százalékos volt a visszaesés.

Ha nem tavaly márciushoz, hanem februárhoz viszonyítjuk a növekedést, akkor Magyarország az első helyen végez 6,3 százalékkal, majd a román 4,4 és a brit 3,8 százalék követ minket. Az EU-ben 1,5 százalék volt a növekedés.

Ahogy arról már korábban is írtunk, a magyar építőipar növekedése igazi meglepetés. Tavaly év végén ugyanis úgy tűnt, hogy a választási év végével csökken majd a lendület. Decemberben például már 2,2 százalékos volt a visszaesés. Idén azonban nem, hogy „rejtett tartalékok” voltak még a szektorban, de egészen szédítő növekedést mutatott.

A jövő persze kérdéses, hiszen a szerződésállomány rohamléptekkel olvad el. Ahogy azonban a múltkor kiszámoltuk, a volumen még mindig többszöröse annak, amit egyébként a vállalkozások teljesítenek, tehát bőven van még utánpótlás, amely további növekedést generálhat még az idei év első felében, vagy akár tovább is.

Visszatérve az uniós statisztikára, vannak itt más érdekes számok is. Például ha a termelés volumenének szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatát nézzük 2010-es bázison, hazánk így is remekelt márciusban. A növekedés ugyanis 20,5 százalékos, míg az unióban 5,6 százalékkal kevesebb építkezés folyt. Sajnos az Eurostat havi adataiban nincs benne minden ország, a negyedévesben viszont igen. Itt Lettország és Litvánia leelőz bennünket szintén 2010-es bázison.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!