Ezek szerint a Monetáris Tanács megítélése alapján a gazdaság idén növekedésnek indulhat. A kibocsátás szintje elmarad a potenciálistól, a munkanélküliség pedig magasabb a strukturálisan indokoltnál. A gyenge kereslet biztosítja, hogy az inflációs nyomás az elkövetkező időszakban alacsony legyen.
A közlemény utolsó bekezdése egy félmondattal tér el az áprilisétól. Azt már a múltkor is megtudtuk, hogy a "vállalatok termelési költségeik emelkedését csak korlátozottan tudják árazásukban érvényesíteni”, az azonban új, hogy eközben "erősebb munkapiaci alkalmazkodást hajtanak végre".
A Tanács a közleményében megerősíti, hogy az irányadó kamat további csökkentésére akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és fennmaradnak a kedvező pénzügyi piaci folyamatok.
A közlemény két belső bekezdésében az MT az elmúlt hónap során megismert adatokról fejti ki véleményét. Ezek szerint az előzetesen közölt erős első negyedéves GDP-növekedésben a tavaly év végi kedvezőtlen egyedi hatások korrekciója is szerepet játszott. A növekedés tartós élénkülése az év végétől, az exportpiacok keresletének javulásával párhuzamosan várható.
A Tanács szerint továbbra is kockázatot jelent a kedvező globális pénzpiaci hangulat és a világgazdaság visszafogott növekedési kilátásainak kettőssége, ami az óvatos monetáris politika fenntartását indokolja.
Az áprilisi rekordalacsony inflációs rátával kapcsolatban az MT megjegyzi, hogy bár az érték részben a maginfláción kívüli tételek áralakulásához köthető, de az inflációs alapfolyamatok továbbra is a visszafogott belső kereslet erős árleszorító hatását tükrözik. Az energia- és nyersanyagárak, valamint a forint árfolyamának kedvező alakulása szintén támogatja a dezinflációs folyamatot. A Tanács megítélése szerint mindezek arra utalnak, hogy az inflációs kockázatok középtávon is mérsékeltek.
mfor.hu