Úgy tűnik, a magyar pénzügyi rendszerben számtalan rejtett akna van, amelyek most sorra robbannak fel. Szerdán rövid időn belül a negyedik ismert pénzügyi vállalkozásnál derült ki súlyos bűncselekmény.
A Lombard Kézizálog Zrt. tulajdonosa önfeljelentést tett a rendőrségen, a nyomozás csalás gyanújával indult - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján az MTI beszámolója szerint. Csiszér-Kovács Viktória rendőr alezredes elmondta, hogy előző nap a Lombard Kézizálog Zrt. tulajdonosa jogi képviselőjével megjelent a készenléti rendőrségen, ahol önfeljelentést tett. Az eddigi adatok alapján a bűncselekménnyel okozott kár meghaladja a 4 milliárd forintot - tette hozzá.
Az MNB által késő délután kiadott közlemény itt érhető el: a fogyasztókat nem érintik a Lombard Kézizálognál történtek
A Lombard cégcsoport tagja, a Lombard Kft. az Új Lombard Kft. (a Pápa FC tulajdonosa), és a Kézizálog Zrt. voltak, a bűncselekmény most az utóbbi cégnél derült ki. Az ügy egyébként nem volt előzmény nélküli, hiszen január 22-én a jegybank felügyeleti biztosokat nevezett ki a Kézizálog Zrt-hez a pénzügyi vállalkozás "helytelen hitelezési és refinanszírozási gyakorlata miatt". (Amennyiben a rendőrség gyanúja beigazolódik, akkor valószínűleg nem helytelen gyakorlat, hanem bűncselekmény okozhatta azokat a problémákat, amely miatt az MNB három hónapja lépett.)
Akkor az MNB azt közölte, hogy a Kézizálog Pénzügyi Szolgáltató Zrt. sem mérete, sem tevékenysége alapján nem jelent kockázatot a magyar pénzügyi rendszerre. A cég, a honlapján olvasható információk szerint 1998-ban alakult zálogtevékenység végzésére mint pénzügyi vállalkozás. 2011 végére a társaság által kihelyezett kölcsönök állománya meghaladta a 20 milliárd forintot, amely az induló év állományának 67-szerese. "A társaság 4 fővárosi és 1 vidéki fiókot működtetve a hazai zálogpiac második legnagyobb szereplője. Arányait tekintve az ügyfelek között kiemelkedően jelentős a vállalkozói szektor szerepe a lakossági ügyfelek mellett" - olvasható a cég honlaponján.
A Lombard cégcsoport tulajdonosa Biró Péter, aki 1996 novemberében megjelent a magyar foci világában is. Tulajdonosként, ügyvezető igazgatóként ma a Lombard Pápa kötődik a nevéhez.
A vállalatcsoport egy másik tagjának, a Lombard Lízing Zrt-nek is meggyűlt a napokban a baja a felügyelettel, illetve Rogán Antal külön is megemlékezett a vállalkozásról. Április elején azt közölte az MNB, hogy álláspontjuk szerint az, hogy ha valaki fogyasztói hitelt vett fel, akkor a törvény alapján vonatkozik rá az elszámolás, a pénzügyi intézmény utólagosan nem vizsgálhatja felül azt, hogy milyen célra használta fel az adott fogyasztó a hitelt. Mint azt közölték, a jegybank már jelezte ezzel kapcsolatos elvárásait a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt. felé.
Az MNB ekkor azt közölte, hogy a lízingcég több ügyfelénél utólagosan kívánta minősíteni a hitelszerződéseket, így valószínűsíthetően fogyasztói kölcsönökről azt állapította meg, hogy azok vállalkozói hitelek. A Lombard Lízing ezen kívül nem vette nyilvántartásba a szerződéskötések idején, hogy az ügyfelek fogyasztói vagy nem fogyasztói hitelt vettek fel. Emiatt a pénzintézet a hitel tárgya, a finanszírozás célja - például az adott gépjármű jellemzői - alapján próbálta meg egyes ügyfeleivel szemben egyoldalúan, visszamenőleg kimondani, hogy nem fog elszámolni velük, mert a társaság szerint valójában vállalkozóként vettek fel hitelt.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője az MNB közleménye előtt egy nappal sajtótájékoztatón teljes körű vizsgálat megindítására kérte az MNB-t a Lombard Lízing Zrt. ügyében, mert szerinte a cég nem tartja be a bankok elszámoltatásával kapcsolatos törvényt. A Magyar Nemzet írt arról, hogy csaknem egy tucat adós kereste meg a lapot azzal, hogy autóhitelük után nem akar elszámolni velük a Lombard. A pénzintézet ezt azzal indokolja, hogy az adósok egy csoportja nem tartozik az elszámolási törvény hatálya alá, mivel nem minősülnek fogyasztónak.
mfor.hu