4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Soha nem mért magasságokba emelkedett a görög CDS árazása a csütörtöki londoni kereskedésben, tükrözve a görög szuverén adósságtörlesztési kilátásokkal kapcsolatos, ismét erősödő piaci félelmeket.

A CMA DataVision szerint az ötéves futamidejű görög kormánykötvények CDS középárfolyama 2900 bázispont - tízmillió euró görög államadósságra 2,9 millió euró - közelébe drágult csütörtökön a londoni piacon.

Ez világrekord CDS-díjszabás bármely szuverén adós esetében.

A CMA szerint a péntekre kialakult görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg éppen 90 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint államadós törlesztésképtelenné válását ötéves távlatban.

Magyarország CDS-e is drágult valamelyest, de továbbra is messze olcsóbbak, mint az adósság- és költségvetési válsággal küszködő euróövezeti országokéi.

A CMA szerint a csütörtöki londoni kereskedésben a magyar CDS-középárfolyam 414 bázispont környékén mozgott, vagyis egységnyi, tízmillió euró magyar szuverén adósságra jelenleg 414 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztésbiztosítási tranzakciókat a londoni piacon.

Magyarország ezen a mércén kevésbé kockázatos adósnak számít - Görögországon kívül - Olaszországnál és Portugáliánál is; az olasz CDS-kontraktusok éves középárfolyama az irányadó ötéves futamidőre csütörtökön 425 bázispont volt, a portugál CDS-árazás ezer bázispont felett járt.

Az euróövezeten belüli adóskockázati megítélések hatalmas - és növekvő - különbségeit jelzi, hogy Németország szuverén kötvényeinek CDS-középárfolyama a 2900 bázispontot közelítő görög díjszabásokkal szemben 78 bázispont - tízmillió euró német államkötvény-adósságra számolva mindössze 78 ezer euró - környékén mozgott a csütörtöki londoni kereskedésben.

A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire tartja kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az érintett szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának halmozott távlati rizikóját.

A görög törlesztési kilátásokat ismét egyre borúlátóbban ítélik meg londoni piaci és elemzői körökben.

A Capital Economics szerint "gyakorlatilag elkerülhetetlen" a jelentős befektetői veszteségleírásokkal járó görög adósságátrendezés, és ez akár már jövőre bekövetkezhet.

A ház elemzői a felmerült új kockázatok között említik a "mélységes megosztottságot" abban a kérdésben, hogy Görögországnak az újabb mentőcsomag fejében kell-e pénzügyi biztosítékokat nyújtania más euróövezeti országoknak. A Capital Economics szerint ha ebben nem születik kompromisszum, az akár azzal is járhat, hogy nem sikerül összeállítani az újabb görög mentőcsomagot.

A cég szerint kezdenek kiújulni az aggodalmak Olaszország fizetőképességével kapcsolatban is. A ház szakértői szerint az olasz kormány "határozatlansága" a legutóbbi költségvetési csomag ügyében alátámasztja azt a nézetet, hogy valószínűtlen az olasz közfinanszírozás stabilizálásához szükséges kemény és népszerűtlen intézkedések elfogadása.

A Capital Economics szerint ennek alapján "egyértelműen a lehetőségek között van", hogy Olaszország törlesztésképtelenné válik, aminek "katasztrofális" következményei lennének.

Más nagy londoni elemzőházak szerint félő, hogy az adósságválsággal küszködő nagy tagállamok fenntarthatatlanná váló adósságdinamikái előbb-utóbb szétfeszítik az euróöveztet.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) egyharmadosnál nagyobb esélyt adott arra, hogy az euróövezet mostani formájában nem marad fenn.

A ház a valutaunió sorsára több forgatókönyvet is kidolgozott. Ezek közül a legborúlátóbb azt feltételezi, hogy az olasz és a spanyol kötvényhozamok folyamatosan tovább emelkednek, és a kezelhetetlenné váló adósságteher miatt e két valutauniós gazdaság végül törlesztésképtelenné válik, ami euróövezeti tagságuk feladásához vezethet.

Tekintettel az olasz és a spanyol gazdaság méretére, e két ország távozása az euróövezet teljes szétesését eredményezheti - áll az EIU új világgazdasági elemzésében.

Az olasz adóssághelyzet a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint is "közel jár ahhoz, hogy fenntarthatatlanná váljon". A ház azt jósolta, hogy sem Olaszország, sem az ugyancsak a piaci figyelem középpontjába került Spanyolország lakossága nem lesz hajlandó vállalni az euróövezeti tagság fenntartásához szükséges "szűkölködést".

A CEBR elemzői ennek alapján mindössze egyötödös esélyt adtak arra, hogy az euróövezet tíz év múlva is létezni fog jelenlegi formájában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!