A lap hétfői számában megszólaltatott szakértők ezért a családi pótlék vagy a személyi jövedelemadó gyermekkedvezményének melését szorgalmaznák inkább.
Akar Laszló, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója szerint egy közös családi bevallás rendkívül bonyolult lenne, így nem az óhajtott egyszerűsítés felé, hanem éppen az ellenkező irányba vinné az adminisztrációt. Hozzátette: az sem segíti a rendszer bevezetését, hogy a magyar családok zöme csonka család, és jellemző az együttéléses viszony. Szerinte ha az adójogszabályok szerint csak az tekinthető majd családnak, ahol a szülők összeházasodtak, akkor az alkotmányjogilag megtámadható lesz.
Halász György, a Pénzügykutató Zrt. adóügyi tudományos munkatársa szerint egyebek mellett azért kérdéses a rendszer bevezetése, mert ösztönzőleg hat az egykeresős családi modell kialakulására, és így az anyák hosszabb ideig távol maradnak a munkapiactól.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst and Young adószakértője szerint "abszolút igazságtalan lenne, ha a bankár férj magas és a háztartásbeli feleség alacsony jövedelmét átlagolnák, és így a férjnek nem vagy alig kellene adóznia". Hozzátette: Magyarországon negyed százada vizsgálják a családi adózás bevezetésének lehetőségét, ám minden alkalommal oda jutottak a szakemberek, hogy inkább újabb adminisztrációs terheket róna az adózókra és az adóhatóságra, minthogy egyszerűsítést hozna.
MTI