4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Önálló adóügyi államtitkárság létrehozásáról "folyik gondolkodás" a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) - válaszolta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jövőjét firtató kérdésre szombaton sajtótájékoztatón.

Úgy fogalmazott:

"azzal a kezdeményezéssel fogok majd élni a miniszterelnök úr felé, hogy fontoljuk meg a tárcán belül egy ilyen államtitkárság kialakítását".

Varga Mihály kiemelte, hogy az összes európai minisztériumban van önálló adóügyi államtitkárság.

Arra a felvetésre, hogy értesülések szerint Tállai András, az NGM jelenlegi parlamenti államtitkára kerülhetne az új államtitkárság élére, Varga Mihály annyit mondott, szerinte Tállai András "nem kíván most munkahelyet változtatni, azt gondolom, hogy ő is itt a gazdasági tárcán belül fogja a munkáját folytatni". A miniszter szavaiból az is kiderült, hogy már van jelöltje az esetleges jövőbeli adóügyi államtitkárság élére, személyéről a miniszterelnökkel fog egyeztetni.

Varga Mihály az esetleges kormányátalakításra vonatkozó kérdésre elmondta, hogy ez elsősorban a Miniszterelnökség és a miniszterelnök hatásköre. Jelezte azt is: elégedett saját tárcájának munkájával, komoly teljesítmény van a minisztérium mögött, hiszen az elmúlt időszakban sikerült teljesíteni a legfontosabb célkitűzéseket. Elfogadták a költségvetést, átalakult a szakképzés, módosult az adórendszer, véglegesítették az online-kassza rendszert, valamint elindult az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer  - fejtette ki a miniszter.

3 milliárd az iparvállalatok beruházásaira

A kormány 3 milliárd forint támogatást biztosít az idén azon iparvállalatok számára, amelyek bővítenék kapacitásukat, és ezzel munkahelyeket teremtenek - jelentette be Varga Mihály. kiemelte, hogy jövőre már 15 milliárd forintos keret áll rendelkezésre erre a célra. Mind az idei, mind pedig a 2016-os forrásokat az európai uniós támogatásokat kiegészítendő biztosítja a magyar költségvetés - tette hozzá.

A miniszter ismertette, hogy a legalább 100 millió forint összértékű projekteket támogatják, a támogatási intenzitás maximum 50 százalék lehet, azonban az elbírálásnál figyelembe veszik a régiós fejlettséget.

A vállalatoknak legalább 3 lezárt üzleti évvel kell rendelkezniük, és a beruházás megvalósulása után 5 éven keresztül tartani kell az alkalmazotti létszámot - jelezte Varga Mihály.

Emlékeztetett arra, hogy 2020-ig 12 ezer milliárd forint európai uniós támogatás érkezik Magyarországra, a források 60 százalékát pedig gazdaságfejlesztési célokra fordítják. A hétvégén megnyíló hazai pályázattal azon cégeknek szeretnének támogatást nyújtani, amelyek nem tudnak uniós forrásból támogatást igénybe venni. Varga Mihály szerint azokat a tőkehiányos, de verseny- és fejlődőképes vállalatokat is támogatni kell, amelyek kiszorulnak az uniós pályázatokból.

A kormány így is hozzá szeretne járulni ahhoz, hogy a következő években folytatódjon a gazdasági növekedés, és a foglalkoztatás bővülése - emelte ki Varga Mihály. Hozzátette, hogy a most megnyíló támogatás illeszkedik a kormány újraiparosítási stratégiájához is. Mint hangsúlyozta, a kormány célja, hogy az ipari termelés részaránya a bruttó hazai terméken (GDP) belül a jelenlegi 22-ről 30 százalékra emelkedjen, és ezzel Magyarország az EU élvonalába kerüljön.

A támogatások odaítélésénél a hátrányosabb helyzetű régióból érkezett pályázatok előnyt élveznek majd, s ha a kereslet indokolja, akkor mind az idei, mind a jövő évi keret bővíthető - ismertette Varga Mihály.

A pályázati feltételekről szólva jelezte: a beruházásoknak pozitív hatással kell lenniük a munkaerő-piacra, kimutathatóan növelniük kell a vállalat versenyképességét, exportlehetőségeit, valamint erősíteniük kell az adott régióban a vállalat szerepét, utóbbinál a beszállítói hátteret is figyelni fogják.

Varga Mihály kifejtette: mivel a támogatási intenzitás maximum 50 százalék, a cégeknek önerővel is rendelkezniük kell, a saját forrás legalább 25 százalék kell hogy legyen, ami kiegészíthető banki vagy egyéb hitellel. Hozzátette: a cég árbevételének el kell érnie a projekt méretét, vagyis csak a cég méretével arányos beruházásokat támogatják.

Kérdésre válaszolva elmondta: a most induló családi csődvédelemnél nem számít hirtelen tömeges jelentkezésre, inkább lassú felfutást vár. Kiemelte, hogy az utóbbi években a kormány számos intézkedést - például a Nemzeti Eszközkezelő felállítása, banki ügyfélsegítő programok ösztönzése - tett a nehéz helyzetbe kerül családok megsegítésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!