Miközben Nicolas Maduro, venezuelai elnök adománygyűjtő körúton tartózkodott - nagy felhajtás keretében szombaton érkezett haza országába -, a hétköznapok egyre nehezebbé váltak. Az emberek ugyanis órákat álltak sorba azért, hogy némi szerencsével a napi alapvető élelmiszerekhez és fogyasztási cikkekhez hozzá tudjanak jutni. A kormány már kénytelen volt bevetni a katonaságot a fosztogatások megelőzése érdekében, az üzletvezetők pedig arra figyelmeztettek: az élelmiszerkészletek március elején elfogynak.
Az üzletekben ugyanis egyre nagyobb hiány van kenyérből, tejből, WC-papírból, samponból, mosószerből, a lakosok pedig nem ritkán százméteres sorokat kénytelenek várni, mire a szükséges termékhez hozzájuthatnak. Ám, hogy még ez se menjen annyira egyszerűen, az egyik caracasi lakos úgy írta a le a helyzetet a Yahoo News cikke szerint, hogy "ha 20 dolgot akarsz, 20 sort kell végigállnod". Az sem ritka eset, hogy az üzletekből 30 perc alatt elfogynak egyes alapvető termékek.
A kétségbeesés egyre nagyobb fokú. A kialakult helyzetre reagálva néhány iskolában már azt tanácsolják a szülőknek, hogy a gyermekek táskájába WC-papírt is tegyenek bele, és akad olyan szálloda is, mely a vendégeiknek azt javasolta, ha igénybe szeretnék venni a mosodai szolgáltatást, hozzanak magukkal mosószert.
A következő hónapok így könnyen a hiányokról és a jegyrendszerről szólhatnak. Utóbbiakat az állami tulajdonban lévő áruházak már be is vezették, hogy megakadályozzák a boltok környékén kialakult tumultusokat és sorban állásokat.
Olvasson még a venezuelai "őrületről":
A bedugult WC-papír piacára államosítás lett a válasz
Jönnek a választások - előre hozták a karácsonyt
Drága a TV - államosítják a műszaki áruházláncot
Folytatódik a venezuelai őrület: szabályozzák az autóárakat
Új szakmát kelt életre
Bár a jelenleg kialakult helyzetet nyugodtan nevezhetjük válságosnak is, mégis egy új szakmát hívott életre Venezuelában: sorban állni mások érdekében. Vannak ugyanis olyan családok, üzletemberek, akik élik a saját életüket és megvan arra a lehetőségük, hogy fizessenek másoknak a sorban állásért. Sőt, az AFP tudósítása szerint több étteremben vannak olyan munkavállalók, akiknek egyetlen feladata a sorban állás és a szükséges élelmiszerek beszerzése.
Persze ebből az elnök sokat nem észlelt...
Kéthetes adománygyűjtő útjáról most szombaton tért haza Nicolas Maduro elnök, kinek üdvözlésére felvonulást is szerveztek lufikkal, tánccal, és integető polgárokkal. A kormány arra kérte az embereket, hogy a repülőtér és az elnöki palota közötti útszakaszon, a tucatnyi előre meghatározott találkozási pontokon lelkesen integessenek a hazatérő Madurónak. A vörösbe öltözött üdvözlők többnyire kormányzati dolgozók voltak.
Maduro egyébek mellett Kínában és Oroszországban is járt az elmúlt két hétben. Vendéglátóitól újabb hiteleket szeretett volna kérni, illetve meggyőzni az olajtermelő országokat, hogy működjenek együtt az olaj áresésének megfékezésében. Ez ugyanis már katasztrofális hatással van a venezuelai gazdaságra, amely a bevételének 96 százaléka az olajexportból származik. Összességében az elnök sikeres turnénak minősítette az útját.
Mi a gond Venezuelában?
Venezuela jelenleg az alapvető javak harmadát illetően hiányt szenved. Ám amellett, hogy az állam a piaci folyamatokba az elfogadhatónál nagyobb mértékbe avatkozik be, most a legégetőbb problémát mégis az olaj árzuhanása jelenti a gazdaság számára. Egyes vélemények szerint a 2002-es krízis óta a legrosszabb helyzet alakult ki, hiszen még nem volt példa arra, hogy gazdsági, politikai és szociális krízis legyen egyszerre egy időben az országban. A gazdasági krízis az olaj árzuhanása eredményezte, bár alapvetően sem volt túl fényes állapotban a venezuelai gazdaság, hiszen az országban recesszió van, az inflációs ráta pedig tavaly 64 százalék volt. A szociális krízis az élelmiszerhiányból fakad, e kettő pedig a politikai válsághoz is elvezetett, hiszen most, hogy a pénz fogy, az elnök egyetlen módja arra, hogy hatalmon maradjon, a demokrácia csökkentése - több kontroll, több cenzúra, több elnyomás.
mfor.hu