A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke erről csütörtökön Kaposváron beszélt a helyi Szocdem Klub vendégeként, ahol újságíróknak azt mondta: most az látszik, hogy a kormányzó erő mindenáron változtatni akar, "méghozzá nagyon erőszakosan és nagyon gyorsan". Folyamatosan igyekszik bővíteni a mozgásterét az állami költekezésben, s ahelyett, hogy az államháztartás kiadási oldalán reformokat kezdene, növeli a kiadásokat, és a másik oldalon ehhez forrást teremt azzal, hogy válságadókat ró ki, "az elkövetkező években pedig megeszi a nyugdíjpénztáraknak a megtakarításait".
"Ez a gazdaságstratégia (...) alapvetően hibás" - jelentette ki Vértes András. Rámutatott: a személyi jövedelemadó csökkentése csak keveseket, a foglalkoztatottak 20-25 százalékát érinti. A társasági adó csökkentéséből származó többletjövedelemmel "sincs mit tenni", nem érdemes beruházni, amikor ennyire nyomott a fogyasztás, nincs piac - mondta. Nem nő a foglalkoztatás, nem gyorsul a gazdaság növekedése, azaz az alapvető célok nem teljesülnek - összegezte Vértes András.
Megjegyezte: a kormány a nagy ágazatokat válságadókkal sújtja, közülük a bankszektor költségnövekedése egészen biztosan a fogyasztók és a vállalkozók költségnövekedésévé válik, és így lesz majd a többivel is.
A GKI elnöke szerint az üzleti szféra ebben a helyzetben "elbizonytalanodik, mert azt látja, hogy akinek magas volt a profitabilitása, azt gyorsan elszedik" tőle. A magánszemélyek is azt látják, hogy a nagy többségnek nem növekedik a jövedelme, pedig volt egy adócsökkentés, a nyugdíjrendszert pedig eközben "szétverték". Vértes András a magánnyugdíjpénztárak megszűnését eredményező intézkedésekről úgy vélekedett: "oly mértékben alkotmánysértő, hogy (...) ezt vagy a magyar jogrend, vagy az európai jogrend meg fogja akadályozni".
MTI