A hét közepén is csökkent az üzemanyagok ára a hazai kutakon, majd szombaton még olcsóbb lett a tankolás. Igaz, így sem volt drasztikus a változás mértéke, ám a legolcsóbb töltőállomásokon a benzin ára így már a lélektani 600 forintos szint alá csúszott.
Az árcsökkenés hatására az európai rangsorban is látványosan javult a magyar árak helyezése. Egy héttel korábban még 14 olyan ország volt, ahol a 95-ös oktánszámú benzin ára elmarad a magyarországitól, az uniós Weekly Oil Bulletin adatai szerint most már csak 9 van.
A régiós rangsorban is javul a magyar helyzet, miközben például a román árak látványosan emelkedtek. A változás hátterében az áll, hogy keleti szomszédunknál is volt egy komolyabb jövedéki adóemelés, hasonlóan a Magyarországon az év elején végrehajtott lépéshez.
A benzinnel ellentétben a gázolaj esetén már sokkal borúsabb az uniós kép. Egy hét alatt ugyanis két helyet csúsztak vissza a magyar árak. Történt mindez annak ellenére, hogy a hazai kutaknál kevesebbet kell fizetni ezért az üzemanyagfajtáért is.
A régiós összevetésben a magyar árak helyezése nem változott. Az átlaghoz mégis közelebb is kerültünk, miután két országban is adóemelés volt a közelmúltban.
Komoly áresés már nem várható
Az olaj jegyzése viszonylag stabil volt egész héten, a Brent tőzsdei ára 85 dollár körül mozgott. Az amerikai gazdaságról ugyan érkeztek biztató hírek, ám ezeket ellensúlyozta a kínai GDP vártnál lassabb bővülése. Amennyiben a kínai növekedést nem sikerül dinamizálni, az az olajpiacon is éreztetni fogja a hatását a szakértők szerint, Peking ugyanis a világ legnagyobb olajexportőre.
A visszafogott pénteki ármozgást az elemzők szerint a reptereket is megbénító globális informatikai hiba is magyarázza. Az olaj-, gáz-, áram-, részvény-, valuta- és kötvénykereskedők Londontól Szingapúrig csak részlegesen működtek, mivel a sajtó által is felkapott informatikai kiesés akadályozta a működésüket.
A magyarországi árakra ható másik fontos tényező a devizák alakulása sem okoz áremelkedést a benzinkutakon. A dollár ugyan minimálisan drágult, ám ennek várhatóan nem lesz érdemi hatása az üzemanyagok árára.
Összességében az Mfor Üzemanyagár-figyelő előrejelzése szerint a következő héten nem várható komolyabb ármozgás. Igaz, az olaj immár hosszabb ideje egy szűk sávban mozog, amennyiben ebből kitörne, az a benzinárakban is vissza fog majd tükröződni.