Jelentősen megugrott az otthoni tűzesetek száma, mióta a koronavírus miatt karanténéletmódot kell folytatnunk, írja az UNIQA Biztosító pénteki közleménye. Adataik szerint több mint 30 százalékkal ugrott meg a lakásban, házban keletkezett tűzkárok száma.
Ezt azzal magyarázzák, hogy mivel többet vagyunk otthon, többet használjuk elektronikus eszközeinket, azonban a megosztott figyelem miatt ezt meglehetősen könnyelműen tesszük. A megnövekedett esetszámok egyértelműen alátámasztják, hogy az általában gondatlanságra visszavezethető lakástüzek keletkezésének ez a fő oka.
A legtöbb háztartásban tehát megnövekedett az elektromos hálózatok terhelése. Napközben is mennek a háztartási gépek, konyhai berendezések, 2-3 számítógép, a teraszokon egyre több dohányzót látni. Önmagában egyik sem képvisel kielemelt kockázati tényezőt, írják, de mivel most mindenkinek több fronton kell egyszerre helytállni, a kellő figyelem hiányában, megfontolatlan lépésekkel akár 5 perc alatt lángba borítható a szoba.
Praktikus, és hát eléggé alapvető tanácsokat is adnak, hogyan ne gyújtsuk fel a lakást: ne hagyjuk felügyelet nélkül a tűzhelyen készülő ételt, és ne tartsunk gyúlékony dolgokat a tűzhely közelében. Égő olajat vagy zsírt tilos vízzel oltani próbálni. Ha lángol a lábos, tegyük rá a fedőjét. A kenyérpirító, főzőlap ne legyen függöny közelében, mert felgyújthatja. Fontos a hálózatok megfelelő méretezésének ellenőrzése, a biztosítékok és a szerelvények felülvizsgálata. Sérült vezetékű háztartási gépeket ne használjunk. Elektromos eredetű tüzet soha ne próbáljunk meg vízzel oltani vagy a készüléket áram alatt kikapcsolni. Ne cigizzünk ágyban, gyúlékony lakástextil közelében, jól nyomjuk el a csikket, ne pöcköljük ki az erkélyről - tehát viselkedjünk normális ember módjára.
Ha úgy látjuk, nem tudjuk megfékezni a tüzet, hívjuk a 112-es vagy 105-ös telefonszámot, meneküljünk ki a lakásból, és értesítsük a szomszédokat is. Ha sűrű füstben kell menekülni, vizes textilen keresztül lélegezünk, és igyekezzünk minél görnyedtebb testtartásban megközelíteni a kijáratot, mivel így tudjuk minimalizálni annak az esélyét, hogy nagy mennyiségű mérgező gáz jusson a szervezetünkbe.