3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2023-as gazdasági kilátások kerültek terítékre a Trend FM Reggeli monitor című műsorában. Az évadnyitó beszélgetés vendége kollégánk, Király Béla volt, aki az idei gazdasági kilátásokról is beszélt.

Régen látott rossz pozíciókból vág neki a magyar gazdaság a 2023-as évnek, hiszen évtizedek óta nem látott magasságokban van az infláció, amely novemberben már 22,5 százalékig jutott. Tetézi a problémákat, hogy 2022-es átlagban ugyan erős növekedést láthattunk, de ez az első félévnek köszönhető. A 3. negyedévben ugyanis a GDP negyedéves bázison már lassult, és ez a trend valószínűsíthetően az utolsó negyedévben is folytatódott.

Nagy gazdasági összeomlásra az új évben a problémák ellenére sem számítanak a szakértők, ugyanakkor könnyen előfordulhat, hogy a kormány által prognosztizált szerény növekedést sem tudjuk majd elérni, és a GDP esetén stagnálást láthatunk majd 2023-ban. Ezzel egyébként nem lógnánk ki sem az európai, sem a globális trendekből, hiszen jellemzően lassulásra, enyhe recesszióra lehet világszerte számítani. Egy friss interjúban, Kristalina Georgiva, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója például arról beszélt, hogy a gazdaságok egyharmada visszaesést szenved el 2023-ban. Ráadásul idén egy több évtizede nem látott fordulat jöhet, az IMF szerint ugyanis a kínai gazdaság a világgazdasági átlag körül, vagy akár az alatt is teljesíthet.

Kína egyébként biztonságpolitikai és inflációs szempontból is kulcsfontosságú lehet idén. A Peking és Tajvan közötti feszültség miatt nem zárható ki, hogy esetleg újabb fegyveres konfliktus törjön ki, miközben az Ukrajnában zajló harcok gyors lezárására sem lehet számítani. A kínai gazdaság növekedése az energiahordozók és alapanyagok piacán kulcsfontosságú lehet. Amennyiben a távol-keleti országban a Covid-járvány elhúzódik, akkor továbbra is nyomott árak lehetnek az árupiacokon, ez pedig az inflációra is pozitívan hathat.

A magyar infláció szempontjából kérdéses, hogy mi lesz az élelmiszereknél alkalmazott árstopokkal. Azok ugyanis nem érték el a céljukat, ezt immár egy kormányközeli szakmai szervezet is felrótta. Egy interjúban a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára is azt szorgalmazta, hogy a kormány törölje el az intézkedést. A gyakorlat és például az MNB elemzése is azt mutatja, hogy a kiskereskedők a rájuk rótt terheket (árstop, különadók) továbbhárították a vásárlókra olyan módon, hogy a hatósági áras termékeket kivéve minden mást a „szükségesnél” jobban drágítottak. Ráadásul nem csak az élelmiszereknél figyelhető ez meg, hanem például az immár piaci áras üzemanyagoknál is. A régióba ugyanis a magyar benzin messze a legdrágább.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!