Szlávik János a közmédiának ma azt mondta: csak rendkívül nehezen becsülhető, hogy mikor lesz a "csúcsa" a koronavírus-járvány harmadik hullámának, és mikor kezdenek csökkenni az esetszámok.
Mint fogalmazott:
a harmadik hullámban jóval nagyobb ütemben emelkedik a fertőzöttek száma, mint az első és a második hullám idején: sokkal többen kerülnek kórházba, intenzív osztályra.
Az utóbbi napokban stabilan magas az újonnan regisztrált betegek száma.
A főorvos szerint ez a hullám súlyosabb lehet, mint az előzőek voltak, ezt látják a számokban is.
Jelezte, hogy Magyarországon is a koronavírus brit mutációja a domináns, amely sokkal fertőzőbb, a fiatalokat is megbetegíti, súlyosabb klinikai tüneteket okozhat és többen halhatnak bele a fertőzésbe.
Hozzátette:
egyre gyakoribb, hogy olyan fiatalok kerülnek kórházba, akiknek nincsen alapbetegségük, ezért most még nagyobb a hangsúly a védekezésen, a járványügyi szabályok betartásán.
Nem elég magas az átoltottság
A szakember szólt arról is, hogy a jelenlegi átoltottsági helyzet még nem elegendő ahhoz, hogy a járványt érdemben befolyásolja.
Úgy véli,
még néhány hétre van szükség a 2-3 milliós átoltottság eléréséhez, ami már egy kicsit befolyásolhatja a járvány lefolyását, a megállításához azonban a lakosság 60-70 százalékát kell beoltani.
Ezért mindenkit arra biztatott, hogy regisztráljon a kormányzati oldalon a vakcináért.
Az idősek körében folyamatosan emelkedik az átoltottság szintje.
Ez azért jó, mert aki megkapta legalább az első vakcinát, kisebb eséllyel kerülhet kórházba vagy intenzívre
-magyarázta az infektológus.
Ma reggeli hivatalos adatok szerint
eddig mintegy 1,3 millió embert oltottak be, közülük 377 ezren kapták meg a második oltást,
amivel Magyarország a második az uniós átoltottsági ranglistán.
Eközben – tesszük hozzá – Ausztriában annak ellenére is csökkent a napi koronavírusos halálesetek száma február eleje óta, hogy rosszabbul áll átoltottságban Magyarországnál, a legjobban átoltott országokban pedig már zuhan a halálozás.