Ezek a változtatások érintik a temetőkről, a temetkezésről, a boncolásról és a halottak vizsgálatáról szóló korábbi szabályokat is - vette észre a hvg.hu.
A rendeletmódosítás szerint a jövőben arról, hogy az elhunyt azonosítására való űrlapokat a jövőben két végtagra is fel kell helyezni, a helyszínen halottvizsgálatot végző orvos, vagy a mentőtiszt kell, hogy gondoskodjon. A holttestek szállítóinak figyelmét pedig egy piros lappal ezentúl külön fel kell hívni arra, ha az elhunyt fertőző betegségben halt meg.
Az űrlapokon ezentúl egy csomó adatot rögzíteni kell:
- név, személyi szám, születési hely és idő,
- a halál ideje és helye, ha ezek nem ismertek, akkor a szakembereknek meg kell becsülniük azt,
- annak az intézménynek a neve, ahová a holttestet viszik,
- a szállítást végző szervezet és személy neve,
- a szállítást elrendelő orvos, vagy mentőtiszt neve, munkahelye, beosztása, elérhetősége.
Az elhunytat egészen addig ismeretlennek kell tekinteni, amíg a pontos azonosítása meg nem történik. Ezalól csak a halvaszületett magzat, valamint az élve született, de a szülést követő 168 órán belül elhunyt gyerek kivétel.
Mentőtiszt helyszíni halottvizsgálatot a módosítás értelmében csak külön képzés után végezhet, koraszülött holttestét pedig még a képzés után sem vizsgálhatja. A mentőtiszt helyszíni halottvizsgálatot akkor sem végezhet, ha az elhunyt egészségügyi adatai nem érhetők el. Ilyenkor köteles átadni egy orvosnak a holttest további vizsgálatát - írta a hvg.hu.