Meglehetősen óvatosan vágta a Mol az üzemanyagok árát, sőt, a többes szám nem is teljesen helyes, hiszen a gázolaj egy hete változott utoljára és a mögöttünk hagyott héten nem módosult az ár. Ennek a típusnak az átlagára így továbbra is 600 forint, míg a benzin immár a lélektani szint alatt van.
A hazai árak változása egyébként nem tért el érdemben az európai trendektől. A Weekly Oil Bulletin friss adatai szerint ezúttal is kilenc olyan ország volt, ahol a magyar áraknál kevesebbet kellett fizetni a benzinért.
Rendszeres olvasóinkat talán nem lepjük meg, de a fentiek miatt a régiós rangsorban sem változott a magyar árak helyezése.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) korábban áttért a havi átlagok számítására és azok összehasonlítására, most publikálták az augusztusi értékeket. A hivatal beszámolója szerint Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára augusztusban 605 forint volt, ami 7 forinttal, 1,1 százalékkal volt alacsonyabb a szomszédos országok 612 forintos átlagértékénél. A régió országaiban az augusztusi átlagár 596 forint volt, a magyar ár 1,5 százalékkal, azaz 9 forinttal volt ennél magasabb. A 95-ös benzin átlagára Magyarországon 7 forinttal csökkent az előző havi adathoz képest. Ezzel párhuzamosan a régiós és a szomszédos országokban megfigyelt átlagár egyaránt mérséklődött, 8 forinttal.
Ami a gázolaj árát illeti, az egy héttel korábbi helyezéshez képest érdemi visszaesést láthattunk. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a nemzetközi piacokon mind az olaj, mind a finomított termékek olcsóbbá váltak, ám itthon nem volt érdemi változás. Így az előző cikkünkhöz képest további három országban is olcsóbb lett a gázolaj ára.
Mindez azzal járt, hogy a régióban is romlott a helyezésünk és egy országban olcsóbb lett a gázolaj.
A dízel kapcsán egyébként a KSH összehasonlítása szerint rosszabb a helyzet. A gázolaj havi átlagára Magyarországon 611 forint volt, ami megegyezett a szomszédos országokban augusztusban mért átlagárral. A magyar dízel átlagára 19 forinttal, 3,2 százalékkal haladta meg a régiós 592 forintos átlagárat. A gázolaj havi átlagára Magyarországon 10 forinttal csökkent az előző havi adathoz képest. A régiós átlagár 11, a szomszédos országokban megfigyelt ár pedig 13 forinttal csökkent a júliusi adatokhoz képest.
Akár érezhető csökkenés is jöhetne
Pénteken ugyan az olaj tőzsdei jegyzése emelkedett, ám az egész hetet tekintve így is komoly áresést láthattunk. Ráadásul az Egyesült Államokban publikált foglalkoztatási adatok azt jelezték, hogy a gazdasági helyzet bizonytalan, ami a kamatcsökkentés valószínűségét tovább emeli. Ugyanakkor mindez azt is jelenti, hogy a gyengébb konjunktúra miatt a kereslet kisebb lehet a korábban vártnál. Erre egyébként az érintettek is reagáltak, hiszen a hét közepén az OPEC+ országok arról döntöttek, hogy a gyenge kereslet miatt nem fogják növelni a kitermelést.
Az Európában irányadó Brent jegyzése 71 dollár alá esett pénteken, ami az idei év legalacsonyabb szintje, ennél olcsóbb olajárat utoljára tavaly decemberben láttunk.
Az elemzők szerint az Egyesült Államokban a foglalkoztatottság a vártnál kevésbé nőtt augusztusban, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalékos szintje azt mutatja, hogy mérsékelt lassulás zajlik a világ legnagyobb gazdaságában. Ez pedig a befektetők egy része szerint nem a legjobb forgatókönyv, hiszen a visszaesés miatt az olaj iránti kereslet is csökken majd. Ugyanakkor a gazdasági lassulás mértéke nem indokolja az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jelentős kamatcsökkentését ebben a hónapban, így az olaj árának lemorozsolódása folytatódhat.
A kínai és az amerikai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak, az OPEC+ csökkenő piacbefolyásolási képessége, valamint bőséges szabad kapacitása azt jelenti, hogy az olaj piacán a következő hetekben sem várható érdemi fordulat.
Mindez a magyar autósok számára jó hír lehet, hiszen megvan az esélye, hogy a Mol tovább csökkenti az árakat. Más kérdés, hogy a magyar olajtársaság egyelőre megfontolt, és csak kisebb vágásokat hajtott végre.
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő aktuális prognózisa szerint a nemzetközi trendet követve a hazai kutakon is mérséklődnek majd az árak már a következő héten is. Mindezek miatt várakozásunk szerint a benzin ára az 590-es szint alá csökkenhet, és a gázolaj esetén is 5-össel kezdődő árat várunk már a hét közepén.
A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ez azonban később frissülhet.