3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium tárgyalna a három magyarországi cementgyár megvásárlásáról, hogy az ellátási zavarokat kiküszöbölje. Az érintett külföldi tulajdonosok érdemben nem reagáltak a sajtóhírre.

Külföldi tulajdonú hazai cementgyárak felvásárlásába kezdene a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztérium vezetésével a magyar állam – írja a 24.hu. Kiemelik, míg két éve még a hazai szükséglet 60 százalékát tudta fedezni a három magyarországi cementüzem, mostanra az arány megfordult.

A lap azt írja, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) azért lobbizik, hogy az ellátás biztonsága helyreálljon, és minél több hazai előállítású cement kerüljön a piacra. Egy nemrég megjelent kormányrendelet pedig arról szól, hogy ha az építőipari ellátás biztonsága veszélybe kerül, akkor az építésügyi miniszternek beavatkozási lehetősége van, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közreműködésével. Ez azt (is) jelentheti, hogy nem feltétlenül cementfelvásárlással hanem

úgy oldanák meg a problémát, hogy az állam tulajdonrészt szerez egyes üzemekben,

amelyek a cementet kiszámítható módon gyártják, és elfogadható áron szállítják az ágazat számára.

A három hazai cementgyár közül a váci és a beremendi cementgyárat a német HeidelbergMaterials és a Schwenk Zement által fele-fele arányban tulajdonolt Duna Dráva Cement Kft. birtokolja, míg a harmadik, királyegyházi cementüzem a svájci-francia hátterű Holcim Magyarország Kft. tulajdona. Érdekesség, hogy nemrég a Der Spiegel a magyarországi korrupcióról írt cikkében épp a német tulajdonú cementgyárakat említi rossz példaként.

A német lap szerint a kormány nem csak visszautasíthatatlan ajánlatok képében igyekszik kiszorítani a külföldi tőkét, hanem olyan jogszabályokkal is, amelyek hátrányos helyzetbe hozzák többek mellett a német cégeket is a magyar piacon. Példaként említik a Duna-Dráva Cement Kft. esetét.

A 24.hu mostani cikke ezt a történetet alátámasztani látszik. Koji László, az ÉVOSZ elnöke az Inforádiónak korábban azt mondta, „az állam cementgyárak megvásárlásáról tárgyal”. Ezzel kapcsolatban most a 24.hu-nak azt mondta, hogy az idézet pontosításra szorul, érdemes árnyalni a képet. „Tudjuk, hogy a szaktárca ezzel a témával foglalkozik” – mondta most a lapnak.

A királyegyházi cementgyár most még svájci-francia tulajdon. Fotó: MTI / Sóki Tamás
A királyegyházi cementgyár most még svájci-francia tulajdon. Fotó: MTI / Sóki Tamás

Guth Zoltán, a Duna Dráva Cement Kft. sajtófőnöke azt mondta, a két német tulajdonos elkötelezett magyarországi befektetése mellett, és nem tárgyal annak eladásáról. A Holcim Magyarország pedig azt válaszolta a lapnak, hogy „nem áll módjukban kommentálni a hírt”. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium nem válaszolt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!