Külföldi tulajdonú hazai cementgyárak felvásárlásába kezdene a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztérium vezetésével a magyar állam – írja a 24.hu. Kiemelik, míg két éve még a hazai szükséglet 60 százalékát tudta fedezni a három magyarországi cementüzem, mostanra az arány megfordult.
A lap azt írja, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) azért lobbizik, hogy az ellátás biztonsága helyreálljon, és minél több hazai előállítású cement kerüljön a piacra. Egy nemrég megjelent kormányrendelet pedig arról szól, hogy ha az építőipari ellátás biztonsága veszélybe kerül, akkor az építésügyi miniszternek beavatkozási lehetősége van, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közreműködésével. Ez azt (is) jelentheti, hogy nem feltétlenül cementfelvásárlással hanem
úgy oldanák meg a problémát, hogy az állam tulajdonrészt szerez egyes üzemekben,
amelyek a cementet kiszámítható módon gyártják, és elfogadható áron szállítják az ágazat számára.
A három hazai cementgyár közül a váci és a beremendi cementgyárat a német HeidelbergMaterials és a Schwenk Zement által fele-fele arányban tulajdonolt Duna Dráva Cement Kft. birtokolja, míg a harmadik, királyegyházi cementüzem a svájci-francia hátterű Holcim Magyarország Kft. tulajdona. Érdekesség, hogy nemrég a Der Spiegel a magyarországi korrupcióról írt cikkében épp a német tulajdonú cementgyárakat említi rossz példaként.
A német lap szerint a kormány nem csak visszautasíthatatlan ajánlatok képében igyekszik kiszorítani a külföldi tőkét, hanem olyan jogszabályokkal is, amelyek hátrányos helyzetbe hozzák többek mellett a német cégeket is a magyar piacon. Példaként említik a Duna-Dráva Cement Kft. esetét.
A 24.hu mostani cikke ezt a történetet alátámasztani látszik. Koji László, az ÉVOSZ elnöke az Inforádiónak korábban azt mondta, „az állam cementgyárak megvásárlásáról tárgyal”. Ezzel kapcsolatban most a 24.hu-nak azt mondta, hogy az idézet pontosításra szorul, érdemes árnyalni a képet. „Tudjuk, hogy a szaktárca ezzel a témával foglalkozik” – mondta most a lapnak.
Guth Zoltán, a Duna Dráva Cement Kft. sajtófőnöke azt mondta, a két német tulajdonos elkötelezett magyarországi befektetése mellett, és nem tárgyal annak eladásáról. A Holcim Magyarország pedig azt válaszolta a lapnak, hogy „nem áll módjukban kommentálni a hírt”. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium nem válaszolt.