Ha valaki beírja a Google keresőjébe, hogy covid teszt, akkor az első három találat egyike szinte biztosan a surgoscovidteszt.hu vagy a hivataloscovidteszt.hu oldal lesz. Mindkét oldal mögött pedig az Országos Foglalkozás-Egészségügyi Szolgálat (OFESZ) Kft. nevű cég és a tulajdonos, Szabó Gábor áll. Az OFESZ alapvetően egy üzemorvosi szolgáltatásra szakosodott cég, amely azonban tavaly kiegészítette a tevékenységét, és koronavírus tesztelésbe fogott.
Már elkészült a társaság 2020-as beszámolója, amiből kiderült: a 2019-es 75,6 millió forintos árbevételt 376,8 millió forintra, a profitot pedig 18,8 millió forintról 120,5 millió forintra sikerült növelni.
Az üzemorvosi szolgáltatásunknak több mint ezer céges ügyfele van. Tavaly rengetegen kerestek, hogy koronavírus teszteléssel hova, kihez forduljanak. Sokan nem voltak elégedettek az akkor elérhető tesztelő helyekkel, ezért októberben úgy döntöttem, hogy mi is belevágunk a tesztelésbe
- mesélte lapunknak Szabó Gábor, aki alapvetően online marketinges fejjel gondolkodik, ennek is köszönhető a remek találati pozíció a Google keresőjében.
Príma volt az időzítés is, hiszen a koronavírus második hulláma éppen október közepe táján kezdett el felfutni. Október 16-án például 1293 új fertőzött volt, de október 26-án már 2316 beteget találtak országosan. Szabó Gábor elmondása szerint a 300 millió forintos plusz forgalomból 290-295 millió forint biztosan a koronavírus miatt van.
Iszonyú sok megkeresésünk lett, amit nem győztem emberrel. Házhoz is kiszálltunk tesztelni, amihez mintavevő kolléga kellett. Az álláshirdetésemre legalább 3000 ápoló jelentkezett, közülük mintegy száz ápolónak tudtunk munkát adni különböző időtávokra
- fogalmazott az üzletember.
Két dolog is segítette. Orbán Viktor kormányfő szeptemberben jelentette be, hogy hatósági áras lesz a Covid-teszt, az egészségügyi magánszolgáltatók maximum 19 500 forintért végezhettek tesztelést szeptember 21-től. Ez nagy vágás volt, hiszen előtte 35-40 ezer forintot is elkértek a tesztért. A hatósági ár miatt több magáncég is felfüggesztette a PCR-tesztelést. Az OFESZ tulajdonosa viszont úgy kalkulált, hogy így is bőven megéri.
November közepére már napi ötezer új fertőzöttnél járt a második hullám, és ekkor jöttek olyan hírek, hogy a mentők egyre nehezebben bírják a mentés mellett a koronavírus-teszteléssel járó pluszmunkát. Az extra terhelésen túl egyre többen váltak fertőzötté, voltak olyan állomások, ahol majdnem a teljes személyzet megbetegedett. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője például a Népszavának arról beszélt október végén, hogy a kezdeti néhány száz feladat után az elmúlt hetekben már napi több mint 5 ezer ilyen igénylés futott be az Országos Mentőszolgálathoz, most pedig egyes napokon a mintavételi feladatok száma meghaladja a 12 ezret is. Nem volt ritka, hogy négy-öt nap múlva érkeztek csak meg a covid-tesztre várókhoz a mentők. Tehát akinek sürgősen kellett eredmény, az nem feltétlenül várt a mentősökre.
A csúcson akár napi 500 PCR-tesztet is megcsináltunk. Nyitottunk új tesztelőpontokat is, és több önkormányzattal is - például Ferencváros - szoros együttműködésben állunk. Nagyon jó érzés ennyi embernek segíteni. Ma már ott tartunk, hogy saját labort nyitottunk, ami még egyszerűbbé és gyorsabbá teszi a tesztelést
- mondta Szabó Gábor. A saját labor miatt elképzelhető, hogy a most 18 900 forintba kerülő PCR-teszt (plusz 4900 forint kiszállási díj) árából engedni fog. Az ötlet pedig onnan jött, hogy havi 100 millió forintos nagyságrendben fizettek laboroknak (a laboros cégek árbevétele is többszörösére növekedett 2020-ban) a PCR-teszt kiértékeléséért, de így sem kapták meg mindig, hogy a vállalt határidőre elkészüljenek az eredmények. Illetve a leletre sem kerültek fel sokszor olyan információk, amik az ügyfeleiknek bizonyos országba beutazáskor kellenek.
Még jelen pillanatban is vannak napok, amikor a labor nem fogad mintákat, ami érthetetlen. Ezekből a tapasztalatokból kiindulva csináltunk magunknak és minden tesztelő cégnek, aki minket választ egy olyan labort, ahol 7/24-ben fogadjuk a PCR mintákat és a védettségi igazolványhoz szükséges labor mintákat
- fogalmazott Szabó Gábor, akinek sok más egyéb vállalkozása van, amelyek közül az egészségügy-informatikai Medical Imaging Technology Kft. a legnagyobb félmilliárd forintos forgalommal.
Sok más cégnek is a tesztelés lett az új profilja, a magánegészségügyben pedig ismert magyar vállalkozók is fantáziát láttak. Lapunk írta meg, hogy Pintér Sándor belügyminiszter egykori államtitkárának, Tasnádi Lászlónak a BLK Corporation Kft. nevű cége tavaly május közepén többségi tulajdonos lett a MOM Szent Magdolna Magánkórház Kft.-ben. Mészáros Lőrincről pedig szintén az mfor.hu írta meg, hogy tavaly december 9-e óta tulajdoni hányaddal rendelkezik a Fájdalom-ambulancia Kft.-ben. A cégnek ma már a koronavírus-járvány miatt autós COVID-19 szűrőállomása is van a MOM Sport Jagelló úti parkolójában.