3p

Dupla pénzzel ösztönzi a kormány novembertől a közmunkásokat az elsődleges munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre. Az intézkedéssel csak az a probléma, hogy pont ott nem segít igazán, ahol kellene.

A munkabér mellett járó elhelyezkedési juttatás havi 45 600 forintra emelkedik novembertől, így még jobban motiválhatják a közfoglalkoztatottakat, hogy az elsődleges munkaerőpiacon, sokkal magasabb bérezés mellett találják meg a boldogulásukat - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter nem régen. Bár elméletben ez jól hangzik, a gyakorlatban nem ennyire egyszerű a helyzet.

A probléma ugyanis az, hogy elenyésző azok száma, akik élni tudnak ezzel a lehetőséggel. Ezt az elmúlt két év adatai is megerősítik, hiszen a közmunkások alig több mint 2 százalékának kedvezett a Közfoglalkoztatásból a versenyszférába program. A zárszámadási törvények alapján

  • 2016-ban 4400-an,
  • 2017-ben pedig 4700-an helyezkedtek el a magánszférában.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Az alacsony, mindössze 2 százalékos igénybevétel is jelzi, hogy mint motivációs eszköz, nem feltétlenül a legnagyobb sikert könyvelheti el az elhelyezkedési juttatás. Ebből is kiindulva szinte borítékolható, hogy a mostani lépés sem fogja hirtelen megdobni az igénybevételek számát. Egyrészt a közmunkások közül véleményünk szerint nagyon kevés olyan, a munkaerőpiacon kelendő szaktudású személy lehet, aki a lehetőségekhez mérten ne törekedne minél előbb a magánszférában elhelyezkedni. Másrészt - és ez a nagyobb probléma - pont ott nem tud segíteni az elhelyezkedési juttatás, ahol a leginkább kellene. Ahol ugyanis a mai napig rengeteg a közmunkás (és országon belül a legmagasabb a munkanélküliség), ott alig akad piaci munkahely.

A Belügyminisztérium adatai szerint a közfoglalkoztatási programok idei szűkítése ellenére is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben van a legtöbb közmunkás: számuk meghaladta a második negyedévben a 26 ezret. Ráadásul miközben máshol a programok szűkítésének hatására 30-40 százalékkal csökkent a közmunkások száma, itt az egyik legalacsonyabb mértékben, 24 és 22 százalékkal. Kiemelkedő mértékben támaszkodik a munkaerőpiac a közfoglalkoztatásra Hajdú-Bihar megyében is, bár itt már az előbbi létszám fele, több mint 13 ezren érintettek. Az ország nyugati megyéiben, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron és Vas megyékben még a 2000 főt sem éri el a közmunkások száma.
 

 

Az, hogy Borsodban és Szabolcsban ilyen nagy mértékű még mindig a közfoglalkoztatás, nagyban köszönhető annak is, hogy elenyésző számban jönnek létre munkahelyek a magánszférában. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint augusztus végéig Borsodban összesen 71 ezer álláslehetőség nyílt meg, ami mindössze 7 százaléka volt piaci munkahely. Szabolcs megyében sem jobb a helyzet, a létrejött 61 ezer állásnak szintén 7 százaléka volt a magánszférában.

Vagyis ebben a két megyében a közfoglalkoztatottaknak lehetőségük is alig van arra, hogy éljenek a dupla összegű elhelyezkedési juttatással. Ugyanakkor nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy a közmunkások között nagy számban vannak a szaktudásuk miatt nehezen foglalkoztathatók: az érintettek közel fele ugyanis legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezik. Így az általános, országos szintű intézkedések mellett mint például az elhelyezkedési juttatás összegének emelése, fontos lenne a régióspecifikus lépések megtétele is, melyek az alacsony végzettségű közmunkások piaci igényeknek megfelelő képzésére irányulnának.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!