- Ukrajna csatlakozott a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretében működő Nemzetközi Energiaügynökséghez (IEA), a társulási szerződést kedden írták alá Varsóban.
- Az orosz Gazprom gázipari konszern és a NIOC iráni állami olajvállalat stratégiai együttműködésről állapodott meg, melynek keretében a Gazprom 40 milliárd dolláros beruházást hajt végre az iráni olaj- és gáziparban - közölte kedden az orosz állami vállalat, az iráni olajminisztérium Shana hírszolgálata, valamint az IRNA iráni állami hírügynökség.
- Zelenszkij új biztonsági tisztviselőt nevezett ki a belbiztonsági ügynökség élére, miután két vezetőt elbocsátottak az orosz beszivárgás elleni védekezés hiánya miatt. Zelenszkij gyerekkori barátját, Ivan Bakanovot Vaszil Maliuk, az SBU korábbi első helyettese váltja, aki az ügynökség központi igazgatóságának korrupcióellenes és szervezett bűnözés elleni részlegét vezette.
- Ennek ellenére az Egyesült Államok továbbra is hírszerzési információkat szolgáltat Ukrajnának - közölte hétfőn az Egyesült Államok külügyminisztériuma. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Ned Price azt mondta: „Nem személyiségekbe, hanem intézményekbe fektetünk be. Hírszerzési kapcsolatunk van ukrán kollégáinkkal... Továbbra is folytatjuk a munkát.”
- Ukrajna first lady-je, Olena Zelenska hétfőn találkozott Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, amikor Washingtonban nagy horderejű fellépések sorozatába kezdett, amelyek között találkozott Jill Biden amerikai kollégával is.
- Az orosz Gazprom közölte európai vásárlóival, hogy „rendkívüli” körülmények miatt nem tudja garantálni a gázszállítást – áll a Reuters által látott levélben. Az orosz állami gázmonopólium közölte, hogy június 14-től vis maior helyzetet hirdet a szállításokra vonatkozóan.
- Törökország azt mondta, hogy a héten Ukrajnával, Oroszországgal és az ENSZ -szel találkoznak, hogy megvitassák Ukrajna fekete-tengeri gabonaexportjának újraindítását, míg egy török tisztviselő azt mondta, hogy az elhúzódó „kis problémákat” le kell küzdeni. A Kreml egyik munkatársa azt is elmondta újságíróknak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Recep Tayyip Erdoğan keddi teheráni találkozójukon tárgyalni fognak az ukrán gabonaexportról.
- Erdoğan ismét azzal fenyegetőzött, hogy „befagyasztja” Svédország és Finnország NATO-pályázatait, hacsak a katonai szövetség nem tesz eleget az ő feltételeinek. „Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy leállítjuk a folyamatot, ha ezek az országok nem teszik meg a szükséges lépéseket a feltételeink teljesítéséhez” – mondta. A múlt hónapban Erdoğan sürgette a két országot, hogy „vegyék ki a részüket” a terrorizmus elleni küzdelemben, azzal vádolva őket, hogy menedéket nyújtanak a törvényen kívüli kurd fegyvereseknek.
- Ukrajna megszakítja a diplomáciai kapcsolatokat Fehéroroszországgal, ha erői átlépik a határt az orosz invázió támogatására – mondta Dmitro Kuleba külügyminiszter a Forbes-nak adott interjújában. „Fehéroroszország az agresszió bűntársa, ehhez nem fér kétség. Közvetlenül a teljes körű támadás megkezdése után megszakítottuk a diplomáciai kapcsolatokat az Orosz Föderációval. A Fehéroroszországgal való kapcsolatok is megszakadnak, ha a Fehérorosz Köztársaság fegyveres erői átlépik Ukrajna határát” – mondta.
- Az Európai Unió országainak külügyminiszterei újabb 500 millió eurós uniós támogatásról állapodtak meg Ukrajna fegyverszállítására, így február óta 2,5 milliárd euróra nőtt a blokk biztonsági támogatása. "Az EU külügyminisztereinek mai ülésén politikai megállapodás született az Ukrajnának nyújtott katonai segítség ötödik részletéről" - mondta Ann Linde, Svédország külügyminisztere.
- Putyin azt mondta, hogy lehetetlen elvágni Oroszországot a világ többi részétől, és hozzátette, hogy a nyugati országok által bevezetett szankciók nem fordítják vissza az időt Oroszország számára.
- Az EU külügyminiszterei az orosz aranyimport betiltásáról tárgyalnak, hogy tovább korlátozzák a Kreml hadigépezetének finanszírozását. Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője szerint az orosz arany betiltása a legfontosabb intézkedése a legutóbbi tervnek, amely nagyrészt a „már meglévő szankciók végrehajtásának javítására” irányul.
- Elkezdett külföldről sugározni a független orosz tévéállomás, a Dozsd. A csatornát márciusban blokkolták, mivel a kormány az ukrajnai inváziót követően lecsapott a független sajtóorgánumokra. (The Guardian)