5p

Sorra jelentik be a szaúdi focicsapatok, hogy kiket sikerült szerződtetniük Európából. A jövőben valódi kihívást jelenthet a szaúdi profi liga felemelkedése, mert nem csak kiöregedett sztárokat igazolnak.

Új klubnevekkel ismerkedhetnek az elmúlt hónapokban a világ futballszurkolói: Al-Nasszr, Al-Hilal, Al-Ittihad és Al-Ahli. Szaúd-Arábia ugyanis stratégiát váltott: az olajmilliárdosok eddig főleg neves európai focicsapatok felvásárlására törekedtek, vagy már kiöregedőben lévő játékosokat próbáltak mesés fizetéssel az országba csábítani. Cristiano Ronaldo tavaly decemberi leigazolása óta viszont új korszak kezdődött: nem csak a karrierjük csúcsát már elérő világsztárokat szereznek meg, hanem az életkoruk alapján a legjobb éveikben járó játékosokat is. Az Eurosport szakcikke szerint a szaúdi liga nem titkolt szándéka, hogy a világ öt legjobb bajnokságának egyike legyen, ezek az átigazolási tervek pedig már ennek a projektnek a bástyái lehetnek.

A nyári átigazolási időszak még nem zárult le, így még lehetnek nagy fogások (például a párizsi Kylian Mbappé sorsa még nem dőlt el), de már eddig is számos kiváló, eddig az európai topbajnokságokban szereplő spíler írt alá valamelyik szaúdi csapathoz. Ronaldo ugye az Al-Nasszr játékosa lett, szerződése 2025 nyaráig tart, és évi 200 millió eurós fizetést kap. Az már június elején eldőlt, hogy a szintén aranylabdás, 35 éves Karim Benzema a szaúdi bajnok Al-Ittihad labdarúgócsapatában folytatja pályafutását. A Real Madriddal mindent megnyerő csatár szintén évi 200 millió euró körüli összeget keres majd új csapatában.

Ők ketten eddig a legnagyobb fogások, de ez a két transzfer még beleillik abban a kategóriába, hogy kiöregedőben lévő játékosok a karrierjük végén horribilis pénzért még elmennek levezetni a szaúdi bajnokságba. Az viszont már újdonság, hogy számos olyan remek futballista is igent mondott a mesés ajánlatokra, akik életkoruk alapján még évekig játszhatnának Európában és a Bajnokok Ligájában.

Ki rúg labdába? Fotó: Pixabay
Ki rúg labdába? Fotó: Pixabay

A teljesség igénye nélkül például szintén az Al-Nasszr jelentette be, hogy leigazolta az olasz Internazionale csapatától a horvát vb-ezüst- és bronzérmes, 30 éves Marcelo Brozovicot. Az olasz Serie A egyik legjobb játékosát is szaúdi klub vitte el: az Al-Hilal leigazolta a Lazio szerb válogatott középpályását, Sergej Milinkovic-Savicot. A 28 éves, 43-szoros szerb válogatott játékosért 40 millió eurót fizetettek, amely a nyáron már megszerezte a Wolverhampton portugál középpályását, Ruben Nevest (55 millió euró volt az ára), valamint a Chelsea szenegáli védőjét, Kalidou Koulibalyt (potom 23 millióért). A francia bajnokságban szuper évet futott a Lens csapata, amelynek csapatkapitánya és legjobb játékosa a 28 éves elefántcsontparti válogatott középpályás, Seko Fofana volt. Most már ő is Ronaldo társa lett az Al-Nasszr csapatában.

A világ legjobb bajnokságának számító angol Premier League is szegényebb lett néhány játékossal: Riyad Mahrez öt év után eligazolt a Bajnokok Ligája-győztes Manchester City labdarúgócsapatától. Az algériai támadó az Al-Ahli együtteséhez igazolt. Nem ez volt az első nagy igazolásuk a nyáron, ugyanis a csatár Roberto Firminót a Liverpooltól, míg a kapus Edouard Mendyt a Chelsea-től sikerült megszereznie korábban.

Az európai futballvezetők persze nem nézik jó szemmel az arabok határtalan költekezését, de sok mindent nem tehetnek, így a jövőben valódi kihívást jelenthet a szaúdi profi liga felemelkedése. Nem véletlen, hogy a témában megszólat az UEFA elnöke, Aleksander Ceferin is. Szerinte a játékosok top bajnokságokat akarnak nyerni, ilyen bajnokságok pedig Európában vannak.

A kérdés persze az, hogy milyen hatással lesz mindez az európai focira. Eddig ugyanis a világ futballszurkolói többnyire az európai bajnokságokat követték, a televíziós közvetítési jogok és bevételek is a nézettség függvényében emelkedtek az egekbe, de mi lesz, ha ezentúl milliók kezdik el figyelni a szaúdi bajnokságot?

Szabados Gábor sportközgazdász nem aggódik. A Sportal.hu-nak nyilatkozó szakember szerint

főleg olyan játékosok igazolnak a szaúdi ligába, akik a koruk miatt kifelé mennek a futballból. Persze lesznek kivételek, fiatalok, akik a pénz miatt elmennek, de bennük valószínűleg nincs is meg a motiváció, hogy topjátékosok legyenek.

A szaúdiak azonban ezt nem így gondolják. Az ország Egyiptommal és Görögországgal közös 2030-as világbajnoki pályázatot is tervez. A liga egyik vezetője a BBC Sportnak elmondta: itt a finanszírozás biztos és egy hosszú távú terv része. A klubok jól beágyazottak a helyi közösségekbe és a futball országszerte messze a legnépszerűbb sportág.

Az európai foci a másik csapást az amerikai bajnokságból kapta. Lionel Messi június elején jelentette be, hogy az amerikai Inter Miami csapatánál folytatja pályafutását. A pletykák szerint az Al-Hilal klub rekordmagas fizetéssel csábította az argentin világbajnokot, de Messi és felesége nem akart három gyerekkel Szaúd-Arábiába költözni. Az Inter Miami egyik tulajdonosa David Beckham, aki idén nyáron nagyot ámodott: az egykor világverő Barcelona felét leigazolta. Messi után már aláírt Iniesta, Jordi Alba és Sergio Busquets, de érkezhet még Sergio Ramos is a PSG-ből. Ez a projekt inkább tűnik egy jól fizető öregfiúk bulinak, a floridai csapatot eleve csak három éve alapították. A világbajnok játékosokról pedig nehéz elképzelni, hogy mindent beleadnak annak érdekében, hogy MLS-bajnoknak is mondhassák magukat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!