Egy svájci frank alapú autólízing-szerződés ügyében mondta az Európai Unió Bírósága (EUB), hogy az árfolyamkockázatról szóló elégtelen tájékoztatás miatt érvénytelen szerződés utólagos beavatkozással nem tehető érvényessé vagy hatályossá, és az eredeti állapotokat kell visszaállítani. Az adósokat képviselő ügyvéddel, Marczingós Lászlóval a 24.hu készített interjút.
A jogász szerint az ítélet azt jelenti, hogy „a hazai jogalkalmazás nem felel meg az uniós irányelveknek, és ezen változtatni kell”. Szerinte az alapügy tekintetében teljesen mellékes, hogy lízing- vagy kölcsönügyletről van szó. Tehát nem a konkrét esetben felmerült lízingszerződés kapcsán mondták ki, hogy a szerződés az „elégtelen tájékoztatás” miatt semmis, és azzal mit lehet tenni és mit nem, hanem azt deklarálták, hogy az összes olyan szerződés, mint ami a perbeli alapesetben is szerepel, már a vételi- és eladási árfolyamok alkalmazása miatt semmis.
Álláspontja szerint ez
„minden egyes fogyasztói deviza alapú szerződést érint”,
továbbá
„az árfolyamrés alkalmazása tisztességtelen és semmis, minden olyan szerződés, amelyben vételi és eladási árfolyamot alkalmaztak, semmis”.
Az EUB pedig most azt mondta ki, hogy ezt a problémát nem megfelelően orvosolták Magyaroszágon az úgynevezett devizahiteles törvényekkel, mert ezekkel megfosztották az adósokat azon joguktól, hogy az eredeti jogi és ténybeli állapot helyreállítását kérjék. Az ítélet legfontosabb újdonsága az, hogy
„azt mondta ki, hogy kizárólag az eredeti állapot helyreállítása mint jogkövetkezmény felel meg az uniós irányelvnek”
- állítja Marczingós.
Az ügyvéd úgy véli, hogy nem tartható sem a Magyar Nemzeti Bank, sem az OTP álláspontja az ítélet értelmezéséről.
„Csányi Sándor OTP-elnök nem mondott igazat. Az ügy nem erről szól. Ő azért állítja ezt, hogy megnyugtassa a piacokat. Ha ugyanis az OTP Bank beismerné, hogy a devizahiteles törvényekkel nem lehetett orvosolni a hitelszerződések érvénytelenségét, akkor a bank részvényei összezuhannának. De szerintem még ennél is súlyosabb következmények várhatók.”
Ezek között említette Marczingós azt is, hogy újabb kötelezettségszegési eljárás is indulhat Magyarország ellen.
„Szerintem az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást fog indítani Magyarország ellen. Európai szintű botrány lesz belőle”
A devizahitelekről elmondta véleményét László Csaba is a Klasszis Klub Live-ban: