3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felsőoktatás szabályozására vonatkozó érdekes módosító javaslatok kerültek a parlament elé, melyek fókuszában a modellváltó egyetemek szellemi termékei és azok lehetséges profitja áll. 

A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény benyújtott módosítása lehetővé teszi, hogy az új, március 1-jével életbe lépett egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló, egyetemi klinikán dolgozó tudományos kutató más felsőoktatási intézményben oktatói munkát is vállalhasson. Mint ismeretes, az új egészségügyi szolgálati jogviszony egyik legvitatottabb kérdése volt a mellékállások engedélyezése, hiszen az új szerződést aláíróknak vállalniuk kellett azt, hogy az állami egészségügyi intézmény engedélyezi vagy tiltja meg rész-, vagy másodállásaikat.

A Debreceni Egyetem is rábólintott a modellváltásra. Fotó: youtube
A Debreceni Egyetem is rábólintott a modellváltásra. Fotó: youtube

Arra vonatkozó javaslatot is benyújtottak a parlamentbe, hogy a magyar egyetemre felvett külföldi diákok távolléti oktatásban is megkezdhessék tanulmányaikat a megfelelő iratok csatolása fejében. Ezzel a felsőoktatás nemzetköziesítését szeretnék elősegíteni, hogy az évkezdésnek ne legyen akadálya, ha valaki a járványhelyzet miatt nem tud a választott egyetem országában lenni.

Mivel a kormány szerint a felsőoktatási intézmények versenyképességének, kutatás-fejlesztési-innovációs teljesítményének erősítése kiemelt cél, és fontos letéteményesei lesznek az úgynevezett Tudományos és Innovációs Parkok, indokoltnak tartják, hogy a modellváltó egyetemeken intézményi társaságokat hozzanak létre, amelyek kutatásfejlesztési és innovációs vállalkozási tevékenységet is végezhessenek.

Ezért szintén módosítást nyújtottak be a szellemitulajdon-kezelési szabályzatról. Rögzítik, hogy a nem állami felsőoktatási intézményben létrehozott szellemi alkotásokhoz fűződő jogok, valamint a szellemi alkotás hasznosítására létrejövő vállalkozás részesedése kit illet meg. Az ország egyetemei lassan mind alapítványi fenntartásba kerülnek, így a módosítás egyértelmű célja, hogy az egyetem falai között létrejött szellemi termékekből egész biztosan részesülhessen az új tulajdonos.

A törvénymódosítás indoklásában ugyanis ez áll:

„A tudásvagyon gazdasági hasznosításának egyik meghatározó feltétele, hogy az egyetemek és a vállalkozások között jól működő kapcsolat legyen. Magyarország egyetemi központjaiban olyan innovációs ökoszisztémát és támogatási rendszert kell teremteni, amely elősegíti, hogy az egyetemi tudásbázis köré technológiaintenzív vállalatok települjenek és a kialakuló együttműködésekben a felsőoktatási intézmények részesedésszerzése vagy saját vállalkozás alapítása biztosított legyen.”

Ezen túlmenően a felsőoktatási intézményeknek évente, a tárgyévet követő év március 31. napjáig beszámolót kell majd készítenie a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter részére arról, hogy a szellemitulajdon-kezelési szabályzatában rögzítettekkel összhangban hogyan valósultak meg a kutatóhelyen létrehozott szellemi alkotásokra vonatkozó hasznosítási célok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!