3p

Tényleg elhozza a Kánaánt Trump az Orbán-kormánynak?
És a békét Ukrajnában?
Fordulat jön az európai bevándorlás-politikában?

Online Klasszis Klub élőben Káncz Csabával!

2025. február 19. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az LNG-t nézve nem egyértelmű, mit szeretnének az európai országok. Közben sorban dönti a rekordokat a Török Áramlat nevű gázvezeték. 

Az Európába importált folyékony földgáz (LNG) mennyisége 19 százalékkal csökkent 2024-ben egy év alatt, amivel 2021 óta nem látott mélypontra esett. A magyarázat az, hogy a kontinens kormányai igyekeznek alternatív energiaforrásokkal kiváltani a földgázt energiamixükben – idézte a Guardian az Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA) kutatóintézet jelentését.

Eközben az LNG fogadására képes kapacitásokat folyamatosan bővítik. A jelenlegi tervek szerint Európa ilyen termináljait 60 százalékkal akarják bővíteni 2021 és 2030 között. A fejlesztések élén Németország, Hollandia, Törökország, Franciaország, Belgium, Görögország, Finnország, Lengyelország és Horvátország halad.

Kell vagy nem?
Kell vagy nem?
Fotó: Depositphotos

Az IEEFA szakértői szerint a két egymásnak ellentmondó tendencia azzal a veszéllyel jár, hogy hatalmas kihasználatlan kapacitások épülnek ki elnyelve egy nagy rakás tőkét. A kutatás szerint az Egyesült Királyság LNG-importja 47 százalékkal hanyatlott 2024-ben 2023-hoz képest, ami felveti a kérdést, hogy érdemes-e folytatni az északi-tengeri olaj- és gázkitermelési projekteket. Eközben minden erőfeszítés ellenére nem szűnt meg az orosz gáz importja Európába. Az elmúlt évben érkezett LNG felének az USA volt a forrása, ám orosz folyékony gázból 18 százalékkal érkezett több, mint egy évvel korábban. A magyarázat abban keresendő, hogy ez az orosz LNG rövid távú egyezmények alapján került a nyugat-európai piacra, amelyről a hosszú távú megállapodásokkal bevitt orosz gázt tiltották ki. 

Csúcsra futott a Török Áramlat

Közben a Török Áramlat gázvezetéken az Európába irányuló orosz gázszállítások már a második egymást követő héten rekordokat érnek el – idézi cikkében az Index a TASZSZ orosz hírögynökség számításait, amelyek a szállításirendszer-üzemeltetők európai hálózatának (ENTSOG) adatain alapulnak. Február 10. és 16. között a Törökország és Bulgária határán lévő kompresszorállomáson (a Török Áramlat tengeri részének szárazföldi folytatásán) keresztül történő szivattyúzás meghaladta a 396 millió köbmétert. Ez abszolút heti szállítási rekord a vezeték 2020. januári elindítása óta. A korábbi csúcs egy héttel korábban 392 millió köbméter körül volt. Múlt héten hétfőn, február 10-én szintén megdőlt a napi szállítási rekord – 56,7 millió köbméter – a vezetéken keresztül. Ezzel a Török Áramlat európai irányú átlagos forgalma februárban 12 százalékkal magasabb, mint 2024 decemberében, és 10 százalékkal magasabb, mint januárban.

Az Oroszországból a Fekete-tengeren keresztül Törökországba tartó 31,5 milliárd köbméteres Török Áramlat gázvezeték célja Törökország, valamint Dél- és Délkelet-Európa országainak gázellátása. Jelenleg ez az utolsó aktív útvonala az Európába irányuló orosz vezetékes gázszállításoknak, miután az Ukrajnán keresztül történő tranzit megszűnt. A Török Áramlat hossza 1100 kilométer – ebből 935 kilométer a tenger alatti szakasz –, és két párhuzamosan futó vezetékszálból áll. A két ág összesen évi 31,5 milliárd köbméter kapacitású. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!