Finoman szólva sem verte nagydobra a kormány az új Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia kapcsán indított konzultációt, az ugyanis az ITM gyakorlatilag senki által nem követett Klíma Politika nevű Facebook-oldalára került ki, emellett pedig a kormány oldalán szereplő hírek közé is berotálták, de semmiféle kiemelést nem kapott. Ha néhány elkötelezett környezetvédő nem szúrja ki, és hívja fel a sajtó és a közvélemény figyelmét, akkor vélhetőleg elsikkadt volna a dolog, így viszont nagyon sokan töltötték ki a kérdőívet.
Az ITM közleményében azt írta hétfőn délután, hogy több mint 200 ezren töltötték ki a konzultációt az interneten. Ez annak fényében kimagasló, hogy semmiféle hírverést nem kapott, sőt túlzás nélkül állítható, hogy a kormány igyekezett a szőnyeg alá söpörni a kérdést. Jellemző, hogy a megnövekedett érdeklődés hatására csak vasárnap volt az első hivatalos reakció, de abban csupán azt hangsúlyozták, hogy szó sincs nemzeti konzultációról (ez csak az egyébként is megbízhatatlan médiatermékek újabb fake news-a).
A korábbi nemzeti konzultációkról ugyan rendre megjelentek győzelmi jelentések, amelyekben kimagasló számokat mutattak ki, ezeket viszont időnként az ellenzéki politikusok kétségbe vonták. Ráadásul a korábbi migrációról vagy családtámogatásokról szóló kérdőívek kitöltését óriási kommunikációs kampány kísérte, amelyek költségvetése 10 milliárdos nagyságrendű volt. Így a mostani eredményeket már csak ezért sem érdemes összevetni azokkal.
Az minden esetre látszik, hogy igenis sokak tartják fontos kérdésnek a környezetvédelmet, a fenntarthatóságot, így ezeket a szavazópolgárokat legalább egy ígérettel megpróbálta megnyugtatni a kormány. Az ITM közleménye ugyanis azt hangsúlyozta, hogy „Mindenkinek a véleménye számít, a beérkezett válaszokat a minisztérium kiértékeli, annak eredményeit nyilvánosságra fogjuk hozni. Ezt követően tárgyal majd a kérdésről a kormány. Magyarország kormánya - ahogyan eddig is - a magyar emberek véleményének figyelembevételével fogja meghozni döntését.”
Mi a magunk részéről ehhez csak annyit tennénk hozzá, hogy várjuk az eredményeket és az ezek alapján hozott lépéseket.