Kisebb változást tapasztalhattak a magyar autósok a benzinkutakon, ennek köszönhetően kicsit közelebb került a 600-as lélektani szinthez a benzin és a gázolaj ára is.
A 95-ös ára egyébként hasonló mértékben mozgott, mint az európai piacon. Az EU-s rangsorban a magyar benzinár helye nem változott, az egy héttel korábbiakhoz hasonlóan ezen a héten is 8 olyan ország volt, ahol a magyarországinál olcsóbban lehet tankolni.
A régiós összesítésnél sem volt változás, az Mfor Üzemanyagár-figyelő által monitorozott országok közül négy helyen olcsóbb, négy helyen pedig drágább a benzin, mint Magyarországon.
A gázolaj esetén már borúsabb az összkép, hiszen ebben a rangsorban a magyarországi árak a kormány által kikényszerített vágás után is a középmezőnyben voltak. A mögöttünk hagyott héten pedig a tovább hazai árcsökkentés ellenére is magasabb szintre kerültünk.
Nemcsak az uniós, hanem a közép-európai összehasonlításban is romlott a helyzet, a gázolaj ára ugyanis nálunk kevésbé csökkent, mint a régió más országaiban. Emiatt ez az üzemanyagtípus csak Ausztriában kerül több pénzbe (euróban átszámítva), mint Magyarországon.
A kormány által kikényszerített árcsökkentés ugyan a magyar autósok számára örömhír lehetett, valójában óriási jelentősége nincs (erről itt írtunk korábban részletesen), a kisebb benzinkutak tulajdonosai számára viszont komoly érvágást jelent.
A Független Benzinkutak Szövetsége a napokban tartott rendkívüli ülést, ahol a szervezet közleménye szerint arra a megállapításra jutottak, hogy veszélyben vannak Magyarországon az üzemanyag-kiskereskedelemben jelen lévő magyar családi vállalkozások. Szerintük az üzemanyag kiskereskedelmi üzletágban ez évtől 20-szorosára, azaz 0,15-ről 3 százalékra emelték a kisebb piaci szereplők árbevételarányos adóterhelését, miközben a legnagyobb piaci kiskereskedelmi szereplőkét 4,5-ről 3 százalékra csökkentették. Hangot adtak annak a véleményüknek is, mely szerint elengedhetetlen a magyarországi adórendszer reformja egy stagnáló gazdasági pályán lévő nemzetgazdaság esetén, melynek állandó motorja a magyar családi kkv-szektor.
Mi lesz a kutakon?
A múlt héten úgy tűnt, hogy az olaj piacán fordulat állhat be, hiszen a korábbi áresés megállt, és minimális növekedés jött. Ezen a héten gyakorlatilag stagnálást láthattunk, egy szűk sávban mozgott csak a nyersolaj tőzsdei árfolyama. A héten napvilágra került adatok egy-egy napig hatottak. Így hiába jött például szerdán egy kedvező amerikai inflációs adat, ami előrevetíti az esetleges kamatcsökkentést és a gazdasági élénkülést, a mérleg másik serpenyőjében gyenge aktivitásról szóló számok és recesszióközeli helyzet merül fel. A geopolitika kockázatok kapcsán is hol megnyugtatóbb, hol aggasztóbb hírek látnak napvilágot. Így jelenleg nincs egyértelmű trend.
Ez azzal is jár, hogy további olajár-csökkenés sem látszik indokoltnak, és a feldolgozott termékeknél sincs egyértelmű trend. A hét közepén láttunk egy kisebb dollárgyengülést (illetve a másik oldalról a forint erősödését), ami a benzinkutak pénteki árcsökkentését indokolhatta. Ugyanakkor ez a hétvégére megfordult és a dollár-forint keresztárfolyam az egy héttel korábbi szinten van.
A fentiek miatt érdemi árváltozásra nem lehet számítani a következő napokban. Természetesen akár az alapanyagok, akár a forint árfolyama mozoghat annyit, ami végül a kutaknál is visszaköszön. Ugyanakkor előrejelzésünk szerint a fenti tényezők maximum 5-6 forintos ármozgást indukálhatnak.