5p

Az elemzők is a munkaerőpiaci adatok mögé néztek.
 

2024 augusztusában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 39 ezer fővel, 4 millió 748 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 210 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a legfrissebb adatokat.

Virovácz Péter az ING Bank vezető elemzője szerint a részletes adatok alapján azt látni, hogy augusztusban a gazdaságilag aktívak száma közel 17 ezer fővel csökkent és ezzel párhuzamosan az inaktívak csoportjának létszáma is nagyjából ugyanennyivel emelkedett. A munkanélküliek száma tehát ezért maradt állandó. Mint írta, ez vélhetően két, egymással párhuzamos jelenséget tár fel:

  • egyrészt az elbocsátások vélhetően az alacsonyabb keresetű, alacsonyabb képzettségű munkaerőt érinthették, akik jellemzően csak idénymunkákból élnek, így az elbocsátást követően visszatértek inaktív státuszba,
  • másrészt mivel még bizonyos szektorokban továbbra is magas a munkaerőkereslet, az újonnan elbocsátottak könnyen találhattak új munkahelyet, így gyakorlatilag stabilan tartva a munkanélküli létszámot.

Hozzátette, emellett természetesen előfordulhatott, hogy néhány tartósan munkanélküli pedig szintén kivonult a munkaerőpiacról. A háromhavi mozgóátlagos adatok esetén kevésbé izgalmas a kép, itt ugyanis csupán minimális változások látszódnak. De ezek is alapvetően pozitívak, mivel a foglalkoztatottság és az aktivitás emelkedése mellett maradt nagyjából változatlan a munkanélküliség. Virovácz Péter kijelentette, az ING így mindezek alapján továbbra is tartja azt a nézetet, hogy már egyáltalán nem igaz az az állítás, hogy enyhülne a munkaerőpiac feszessége. Sőt, a második negyedévre vonatkozó adatok szerint az üres álláshelyek aránya növekedett a gazdaságban, miközben a munkanélküliség lassan mérséklődő trendet mutat.

Az elemző szerint az előttünk álló hónapokban a munkaerőpiacot kettős erők formálják. Egyrészt a nyár további hónapjaiban a szezonális foglalkoztatás tovább emelkedhet, ami segítheti a ráták további lassú javulását. Szintén ebbe az irányba hathatna, amennyiben valóban tartós lesz az építőipar kezdődő és a szolgáltatások jelenlegi felívelése. Ezzel szemben áll azonban az ipar gyenge teljesítménye, ahol egyre több helyről lehet hallani a rendelések visszaesése miatti munkaidő racionalizálásról, a tervezett kapacitásbővítési tervek mérsékléséről, amelyet az intézményi munkaügyi statisztikák is visszaigazolnak. Virovácz Péter végül kiemelte, mindezek eredőjeként összességében enyhe javulásra lehet számítani a következő hónapokban is, amennyiben a kedvező belső piaci folyamatok kitartanak. Az év végére – némi évközbeni fluktuációt követően – 4,2 százalék közelébe térhet vissza az állástalanok aránya.

Mit láttak az elemzők a munkaerőpiacon?
Mit láttak az elemzők a munkaerőpiacon?
Fotó: Depositphotos

Van még tartalék a munkaerőpiacon

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője szerint a szezonálisan kiigazított adatok arra utalnak, hogy a foglalkoztatás éven belül már tetőzött, hónapról hónapra csak kismértékben változik. Véleménye szerint Ebben szerepet játszik a munkaerőpiac szerkezetének belső átrendeződése: a közfoglalkoztatotti létszám csökkenése az elmúlt fél év során gyorsult fel, illetve a külföldi telephelyen dolgozók számának koronavírus-járvány utáni visszarendeződése is megállt a legfrissebb adatok alapján. Az ő létszámuk hónapok óta 110 ezer fő alatt alakul, amely több mint 10 ezer fővel marad el a 2019 végi csúcstól.

A foglalkoztatáshoz hasonló képet mutat az aktivitás alakulása is, a korábbi időszak gyorsabb bővülése után az elmúlt hónapok itt is megtorpanást mutatnak, hónapról hónapra csak kismértékű elmozdulás látható az adatokban. Ez a folyamat ugyanakkor támogatja a munkanélküliségi ráta fokozatos csökkenését, amely az elmúlt időszakban elsősorban a munkaerőpiacra újonnan belépők miatt emelkedett meg, nem pedig az elbocsátások következtében. A munkanélküliségi ráta a nyári hónapokban 4,3 százalékra mérséklődött, amely 0,4 százalékpontos csökkenést jelent a téli csúcshoz képest.

Kiemelte, a foglalkoztatás várakozásaik szerint az év hátralévő részében a jelenlegi szint környékén alakulhat, csak lassú ütemben emelkedhet tovább, amelynek köszönhetően a munkanélküliségi ráta is csak fokozatosan tud majd tovább mérséklődni. A munkanélküliek részaránya emiatt csak a jövő év első felében csökkenhet ismét 4 százalék alá. Ezt támogatja majd, hogy a gazdasági növekedés fokozódásával a munkaerő iránti kereslet is tovább élénkülhet, amelynek nyomán ismét erősödésnek indulhat a magyar gazdaságban a munkaerőhiány, ez pedig újabb lendületet adhat a bérdinamikának – tette hozzá.

Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a magyar gazdaságban továbbra is érdemi munkaerő-tartalék található, elsősorban a nők, a 25 éven aluliak, az 55 év felettiek és az alacsonyan képzettek körében. Az ő munkaerőpiaci integrációjukat a kormányzati programok, mint például az Ifjúsági Garancia Plusz Program is támogathatja.

Nem jön lényegi változás?

A következő hónapokban nem számítok lényegesebb változásra a magyar munkaerőpiacon – jelentette ki végül kommentárjában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Mint írta, A foglalkoztatás a mostani szintje körül alakulhat, hol egy kicsit magasabb, hol egy kicsit alacsonyabb értéket vehet fel. Később azonban a fogllakoztatást felfelé húzhatják az elkészülő beruházások és a várhatóan javuló konjunkturális helyzet, viszont negatív kockázatot jelent a gyenge ipari kereslet elhúzódása.      

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!