2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő évről szóló költségvetés is arról árulkodik, hogy a kormány szerint teljesülnek a feltételei a teljes munkaidőben adható legkisebb bér évközi emelésének.

Bár a munkavállalói szervezetek aggódnak amiatt, hogy nem teljesül az idei évközi minimálbér-emelés feltétele, a szociális hozzájárulási adó (szochó) csökkentése, lapunk a kormány konvergenciaprogramjában rátalált azokra a részekre, amelyek azt jelzik, hogy a kormány számol ezzel az intézkedéssel. Most pedig a 2022-es költségvetési törvényjavaslat tartalmaz ezt igazoló terveket.

Sok kicsi sokra megy (Fotó: Pixabay)
Sok kicsi sokra megy (Fotó: Pixabay)

A jövő évi büdzséről szóló, már a parlament előtt lévő előterjesztésben az szerepel, hogy 2022 közepén 0,5 százalékponttal csökken a szochó mértéke. Ez azért fontos információ, mert jelenleg 15,5 százalék a munkaadók által fizetett adó, és a hatéves bérmegállapodás (amit még 2016-ban kötött a kormány a munkáltatói érdekképviseletekkel) alapján 2022-re 12 százalékra kell csökkennie a szochónak - amennyiben teljesül a reálbérre vonatkozó feltétele a megállapodásnak (mely szerint akkor lehet szó adómérsékléről, ha a meghatározott időszakra vonatkozó reálbér legalább 6 százalékkal emelkedik).

Ezt a feltételt azonban rugalmasan kezelik, a szochó tavaly nyáron is csökkent 2 százalékponttal, pedig akkor, a járványhelyzet közepén a béreknél nem állt fenn az előbb említett követelmény.

Szóval most, 2021 első negyedének végén ott tartunk, hogy a szochóból még 3,5 százalékpont van vissza, hogy elérjük a célul kitűzött 12 százalékot. Ebből 0,5 százalékpontot 2022-re tervez be a kormány - derül ki a jövő évi költségvetési törvényjavaslatból. Vagyis 2 százalékpontnak kell még beállítani az időzítését, de olyan sok lehetőség nincs, leginkább 2021-ről lehet szó.

Ez is azt bizonyítja tehát, hogy a kormány számol még idei szochó-csökkentéssel, így pedig sor kerülhet az évközi minimálbér-emelésre. Ennek mértéke 1 százalék lehet, az év eleji 4 százalékosra tervezett, de tárgyalások elhúzódása miatt valójában 3,6 százalékot elérő emelést követően. Arra legalább jó lesz az évközi korrekció, hogy ismét legyen reálértéke a minimálbérnek, merthogy az infláció idén 3,6 százalék lehet a kormány frissített előrejelzése szerint, pont annyi, mint a teljes munkaidőben adható legkisebb bér év eleji emelése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!