4p

Példa nélküli jelenségnek lehettünk tanúi az elmúlt hetekben Kínában, a hatóságok szabad teret engedtek a kritikának a közösségi médiában, és korlátozás nélkül lehetett bírálni a helyi önkormányzatok munkáját a járvánnyal kapcsolatban. A központi kormányzat és a legfelsőbb pártvezetés azonban továbbra is minden kritika felett áll, érinthetetlen. 

Komoly kihívással kell szembesülnie a nem kifejezetten a nyilvánosság barátjaként ismert kínai hivataloknak, hogy meg tudják fékezni a koronavírus állami kezelését kritizáló hangokat a közösségi médiában - írja laptársunk, a Privátbankár.hu.

Hagyják, hogy az emberek kidühöngjék magukat (Fotó: MTI/EPA/Rolex Dela Pena)
Hagyják, hogy az emberek kidühöngjék magukat (Fotó: MTI/EPA/Rolex Dela Pena)

Egy rövid türelmi időszakot követően a hivatalos szervek azonnal elkezdték eltávolítani a közösségi platformokról a nem kívánt tartalmakat, míg a helyi hatóságok emberei inkább a hagyományos módszereket részesítették előnyben: megfenyegették azokat, akik szerintük megalapozatlan híresztelésekkel riogatták a lakosságot.

A Hszi Csin-ping féle hatalom – mely egyébként a világ egyik leghatékonyabb online cenzúráját működteti Kínában – rendkívül érzékenyen reagál arra, ha azzal szembesítik: a járvány kitörését a hivatalos média nem kezelte megfelelően, és sokáig elhallgatták a valós tényeket.

Az elmúlt két hétben a cenzorok azoknak a kritikus hangoknak engedtek utat, melyek célpontja a helyi és nem a központi hatóságok voltak. A Twitterhez nagyon hasonló kínai Weibo közösségi platformjának gyakran vitriolos hangvételét sem tiltották - írja a Financial Times.

Az egyik közösségi posztban például egy felvételt osztottak meg Vuhanból, melyen egy olyan jelenet látható, amint a helyi hatóság emberei megdézsmálják az egyébként is szűkös védőmaszk ellátmányt. A videót a hatóságok azóta természetesen eltávolították.

Az online közösség dühének elsődleges célpontjai elsősorban a vuhani hatóságok voltak. Egy másik közösségi platform, a Douban felhasználója egyenesen egy Mao Ce-tung-nak tulajdonított tételmondattal kelt ki az ellen, ahogy a fertőzésről hitelesen beszámoló médiát próbálják a hatóságok elhallgattatni.

A kínai online cenzúra hatékonyságát mutatja, hogy a közösségi platformokon megjelenő kritikus kommenteket is képesek elrejteni a nagyobb nyilvánosság szeme elől; még az olyan ártatlan vizuális kommenteket is gyakran tiltják, melyekben például Hszi Csin-ping elnököt Micimackóhoz hasonló figuraként ábrázolják.

Az állami cenzúra hatékonyságát mutatja, hogy még a privát mobilüzeneteket és cseteket is figyelemmel tudják követni, a kritikus hangok miatt pedig páran már meg is ütötték a bokájukat.

Szakértők ugyanakkor megjegyzik, hogy a kínai online közösségi média történetében mindaz példátlan, ami januárban történt. Ekkor gyakorlatilag szabad utat engedtek a kritikus hangoknak, igaz, a bírálat csak a helyi hatóság embereit célozhatta.

Az önkormányzati vezetőkkel kapcsolatban a kritikát egyáltalán nem korlátozták - mondta King-wa Fu, a Hongkongi Egyetem Újságírási és Médiatudományi Központjának docense. Mint fogalmazott, ez nagy kontraszt, ahhoz képest, amit korábban tapasztaltunk, és elképzelhető az is, hogy része a kormány új médiastratégiájának; a cél az is lehet, hogy a válság idején valamiképp kezeljék, levezessék az elégedetlenséget a hatóságok.

Többségében azokat a kritikus hangoknak engedtek szabad folyást a közösségi médiában, melyek a helyi kormányzat hozzáállását helytelenítették a járvány kitörése után, illetve korrupciós jelenségeket tettek szóvá az olyan nemzetközi szervezetekben, mint például a Vöröskereszt. „Remélem, hogy a járvány lezárultát követően a központi kormányzat nem erősödik majd meg az önkormányzatok rovására, azok inkompetenciája miatt.”- posztolta a Qianchaoshu nevő felhasználó egy üzenetében, amelyet 38 ezer alkalommal osztottak meg, mielőtt törölték volna a hatóságok.

A médiaelemzők egyébként azt sejtik, hogy a központi kormány kifejezetten utasította a helyi vezetőket, hogy tanúsítsanak önkritikus hozzáállást egyes hibák, hiányosságok miatt, ezzel is csökkentve a pekingi központi vezetés felelősségét. Ennek ellenére a kritikus hangvételű közösségi médiabejegyzések többségét egy idő után törlik.

A hét elején ugyanakkor a Heilongjiang tartományi Legfelsőbb Bíróság figyelmeztetett, hogy 15 év börtönbüntetés várhat azokra, akik a járvány örve alatt a politikai rendet megzavaró rémhírek terjesztésébe fognak.

Hszi Csin-ping legutóbbi beszédében pedig azt hangsúlyozta, hogy a pártnak jó munkát kell végeznie a kitöréssel kapcsolatos propaganda terén, ez pedig egy lehetséges jele annak, hogy a kormány részben nyitott a kritikákra.

Legutóbb a hongkongi zavargások idején írtunk arról, milyen módon kezelik a médiát a kínai központi hatóságok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!