Mivel egyelőre még nincs hatékony gyógyszer, sem védőoltás a koronavírus ellen, a szakemberek a járvány megfékezésének és lassításának egyik eszközeként a minél több teszt elvégzését tartják. Ezzel ugyanis kiszűrhetők és elkülöníthetők a tünetmentes, de fertőzött személyek, akik így az elrendelt karantén miatt nem tudják továbbadni a vírust.
Magyarország azonban nem követi ezt az utat, ennek köszönhető az, hogy a regisztrált fertőzöttek száma alacsonyan tartható, aminek eredménye a rendkívüli mértékben kimagasló halálozási arány is. Ez hétfő reggelre meghaladta a 10 százalékot, ami azt jelenti, hogy minden 10. regisztrált fertőzött életét veszti, miközben a környező országokban 2-4 százalék körül mozog ugyanez az arányszám.
Hogy mennyire keveset tesztel Magyarország, azt az OECD egy friss ábrája mutatja meg. 1000 emberre az április 15-i állapot szerint 3,9 teszt jutott, pont ugyanannyi, mint Lengyelországban.
A kontinensről rajtunk és a lengyeleken kívül még Görögország lóg ki a sorból, ahol ezer főre 3,4 elvégzett teszt jut. Bár a hellének még nálunk is kevesebb tesztet végeznek, ők a vírus február végi felbukkanását követően kijárási korlátozásokat és a közösségi távolságtartásra vonatkozó egyéb intézkedéseket vezettek be. A kijárási tilalmat megszegőknek súlyos bírságokkal kell számolniuk, mivel az otthonok elhagyása engedélyhez kötött. Ennek eredménye, hogy Görögországban 2235 fertőzött van, számuk egy hét alatt mindössze 90-nel emelkedett. Az elhunytak száma 113, ami 14-gyel magasabb az egy héttel korábbinál. Magyarországon ugyanezen idő alatt 526-tal nőtt a fertőzöttek száma, az elhunytaké pedig 90-nel.
A legtöbb tesztet egyébként Izlandon végzik, ott ezer főre 105,9 teszt jut, mögötte még Luxemburg emelkedik ki 48,9 teszttel. A dobogó harmadik fokára Észtország került 24,8 teszttel.