3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mit gondolnak a kinti magyarok a svéd NATO-csatlakozás magyar megakasztásáról? Sokan erős kritikával illetik az Orbán-kormányt, de azért vannak eltérő vélemények is.

A Svédországban élő magyarok túlnyomó többsége nem ért egyet a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjával kapcsolatos magyar kormányzati hozzáállással, számos esetben pedig kifejezetten kellemetlenül érinti őket az anyaország és második hazájuk közti diplomáciai torzsalkodás.

Ez derül ki laptársunk, a Privátbankár.hu svédországi magyarok körében készült, nem reprezentatív felméréséből. Abban többek közt arról kérdezte a lap az ottani magyarokat, hogy mit gondolnak a svéd NATO-tagsághoz elengedhetetlen magyar ratifikáció többszöri elodázásáról.

Pökhendiséggel vádolja a magyar kormányt a svédországi magyarok több mint fele. Fotó: Depositphotos
Pökhendiséggel vádolja a magyar kormányt a svédországi magyarok több mint fele. Fotó: Depositphotos

Azzal, hogy a magyar törvényhozás a mai napig késlelteti a tagság ratifikációját, a válaszadók közel harmada, a jelenlegi biztonságpolitikai helyzet tükrében, nem ért egyet. 17 százalékuk szerint tisztességtelen a svédekkel szembeni várakoztatás, 29 százalékuk pedig egyenesen felháborítónak tartja a magyar kivárást. A magyar parlament időhúzását a résztvevők csupán tizede tartja helyesnek.

Arra a kérdésre, hogy ’’Mi a véleménye arról, hogy a magyar országgyűlés EU-n belüli viták és sérelmek alapján késleltet egy NATO-val kapcsolatos geopolitikai, védelmi jellegű döntést?’’, a felmérésben résztvevők több mint fele úgy nyilatkozott, hogy ez nettó zsarolás és pökhendiség Magyarország részéről.

20 százalékuk szerint ezeket a kérdéseket nem kéne összemosni, míg a válaszadók 16 százaléka úgy gondollja, hogy a valamit-valamiért elv a politikában elfogadható stratégiának számít.

A személyes érintettséggel kapcsolatban a felmérés arra is kereste a választ, hogy az ottani magyarok miként élik meg azt, hogy a svéd–magyar politikai és diplomáciai kapcsolatok mélyponton vannak, valamint azt, hogy Magyarország az elmúlt időszakban heti rendszerességgel szerepel a svéd médiában.

A válaszadók közel egyharmadát egyáltalán nem zavarja a túlzott Magyarországgal kapcsolatos médiajelenlét, még akkor sem, ha részben egyetértenek az ott elhangzott kritikákkal.

Huszonhat százalékuk viszont egyenesen tragédiaként éli meg a politikai és diplomáciai kapcsolatok jelenlegi állását.

Több, a kérdésre adott egyéni válaszban is szerepel a „ciki” jelző, úgy mint „lassan ciki lesz magyarnak lenni” vagy „cikinek érzem a magyarságom”.

Igaz, mások arra panaszkodtak, hogy bár többnyire kritikusan szemlélik a magyar politikai folyamatokat, ettől eltekintve a svéd média roppant elfogultan és egysíkúan tudósít Magyarországról, ami szerintük méltatlan a svéd közszolgálatisághoz.

A teljes cikket a Privátbankár.hu-n olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!