Októberben a foglalkoztatottak száma az előző havival megegyezett, 4 millió 699 ezer főt tett ki, ami egy év alatt 27 ezer fős mérséklődést jelent.
A munkaerőpiaci feszesség csökkenése mögött elsősorban az ipar gyengélkedése áll, de az alacsony építőipari kereslet is meglátszik benne. Azaz most már kevésbé igaz az, mint korábban, hogy a gyenge gazdasági teljesítmény ellenére is sok esetben megtartják a cégek a munkavállalókat, ami különösen is igaz a kölcsönzött, nem állományban lévő munkavállalók esetében
- vélekedett Regős Gábor
A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a foglalkoztatás éves alapú mérséklődése teljes egészében a férfiak foglalkoztatásához kapcsolódik, a nőknél még minimális mértékű emelkedés is történt. A munkanélküliségi ráta továbbra is 4,5 százalékon áll, ami megegyezik az előző havival, de egy év alatt 0,3 százalékpontos növekedést jelent.
Éves alapon legnagyobb mértékben a legfiatalabbak állástalansága nőtt, 1,0 százalékponttal, 15-24 százalékra. Ez azt jelenti szerinte, hogy a munkaerőpiacra újonnan belépők helyzete nehezedett meg leginkább.
Úgy tűnik, hogy elsősorban a szezonális munkák kifutása okozhatta a foglalkoztatás enyhe mérséklődését. Komoly strukturális változás nem körvonalazódik a munkaerőpiacon. Mindezek alapján továbbra is tartjuk azon nézetünket, hogy a munkaerőpiac feszes, ami így érdemben befolyásolja a bérezési döntéseket is
- reagált Virovácz Péter, az ING elemzője.
Míg Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője azt emelte ki, hogy a gyengébb növekedési kilátásokra válaszul a munkáltatók visszafogják felvételi szándékaikat és a megüresedő állásokat, például nyugdíjba vonulás vagy felmondás okán, nem is feltétlenül töltik fel azonnal. Vagyis lelassul a munkaerőpiac belső dinamikája, az álláskeresők is csak lassabban tudnak elhelyezkedni.