3p

Egy befektetési szakértő szerint a pénzpiacok kezdik elhinni, hogy Donald Trump amerikai elnök gazdaságpolitikája éppen olyan romboló hatással lesz a világgazdaságra, mint a koronavírus-járvány volt.

„Az a baj populista politikusokkal, hogy a komplex gazdasági, társadalmi életből kiragadnak egy apró részletet, és a kommunikációjukban arra összpontosítanak. Trumpnál ez gyakorlatilag a vám. Erre összpontosít, és közben intézkedései nyomán szétesik a gazdaság” – mondta az ATV-nek Balásy Zsolt közgazdász, a Hold Alapkezelő portfóliókezelője. 

A szakember szerint Trump intézkedéseinek a hatását Magyarországon eddig „csak egy kicsit láttuk”, de a vámok megjelenése azt jelenti, hogy „az elmúlt harminc év gazdasági világrendje, a globalizmus, a kereskedelem kezd szétesni”. Az elmúlt napok legfőbb tanulsága, hogy az Egyesült Államok is tud úgy működni, mint egy olyan fejlődő piac, ahonnan időnként menekül a tőke. Eközben Németországban, ahol az adósságplafont eltörlése nyomán elvileg esnie kellene a kötvényeknek, mert óriási kínálat lesz, emelkedik az árfolyam. „Ilyet talán sose láttunk a történelemben”, mondta a műsorban a közgazdász. A közgazdász szeriont az a baj, hogy úgy tűnik, „a világ elkezdte elhinni, hogy Trump tényleg komolyan beszél, tényleg szétveri az amerikai gazdaságot, tényleg szétveri a világgazdaságot”.

Balásy emlékeztetett a koronavírus járványra: 2020 januárjában már lehetett olvasni arról, hogy Kínában nagy a baj. Februárban már lehetett látni, hogy a vírus Európában is megjelent. Ugyanakkor a tőzsdék nem zuhantak egészen márciusig, amíg kiderült, hogy az első olaszországi fertőzöttek, akik kórházba kerültek, már másokat is megfertőztek. Trump most a koronavírus. Eközben Magyarországon 8,7 százalékkal visszaesett az ipari termelés februárban, a hazai akkumulátorgyártás másfél év alatt a felére zuhant, és a Kopint-Tárki csupán 1,7 százalékos GDP-növekedésre számít idén. Orbán Viktor mégis arról beszél, hogy szerinte „a vámháborúból vámbéke lesz.” Balásy Zsolt szerint sajnos a probléma ennél jóval nagyobb: „Ha Magyarország 100 egységnyi gazdasági problémával küzd, abból 50-et a magyar kormány gazdaságpolitikája generált. Erre rá fog rakódni egy 5-10 egységnyi abból, hogy hova lehet eladni azokat az autókat, amiket Magyarországon gyártanak, és aztán rájön újabb 50 egységnyi probléma, ami abból a globális recesszióból jön, amit Trump éppen készül előállítani. A szakértő egy a 2008-2009-es válsághoz hasonló dologra gondol, mondta a közgazdász hozzátéve, hogy magyar szempontból önmagukban a vámok nem is lennének annyira veszélyes dolgok, ha nem gyesülnének azzal, hogy Trump „mellesleg szétveri azt a világrendet, aminek Magyarország az egyik legnagyobb nyertese”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!